Tag "Кина"

Врати се на почетна
Вести Свет

Монахињи истерани од манастирот во Кина

Осум католички монахињи биле принудени да го напуштат својот манастир во провинцијата Шанкси на северот на Кина заради повторено вознемирување и заплашување од државните власти. Монахињите биле под постојан надзор

Вести Свет

Кинеските власти повторно го уапсија бискупот Таи

Кинеските власти го уапсија бискупот Августин Цуи Таи, од бискупијата Сјуанхуа, која не е службено призната од Пекинг, известува на 22 јуни UCA News.

Вести Свет

Светите Литургии на Папата од домот Света Марта ги следеа и верниците во Кина

Преку апликацијата Wechat и со помош на симултан превод повеќе илјадници луѓе во кина ги следеа секојдневите свети Литургии на папата Фрањо од домот Света Марта.

Вести Свет

Најстариот пациент оздравен од коронавирусот е кинескиот бискуп монс. Зу

И покрај длабоката старост и заразеноста од коронавирусот монс. Зу оздраве

Вести Свет

Азискиот Каритас во борба против корона вирусот

Азискиот Каритас ја поддржува борбата на Кина против ширењето на корона вирусот и во петок на 31 јануари подготвува конференција на националниот Каритас во главниот град на Камбоџа Пном Пен,

Ватикан Вести

На крајот од Генералната аудиенција Папата искажа близина со католиците во Кина

На крајот од Генералната аудиенција во среда 22 мај 2019 година папата Фрањо потсети дека во петок во Црквата се слави празникот Блажена Девица Марија Помошничка на христијаните, празник кој

Ватикан Вести

Папата до кинеските католици: Верата ја менува историјата

Во пораката до кинеските католици и општата Црква папата Фрањо ги толкува причините кои доведуваат до потпишувањето на Привремениот договор со Народна Република Кина, а тие се промовирање на навестувањето

Ватикан Вести

Папата повика на молитва за браќата и сестрите во Кина

Привремениот договор е плод на долг и промислен процес на дијалог со намера да се поттикне што подобра соработка помеѓу Светиот Престол и кинеските власти

Ватикан Вести

Потпишан привремен договор помеѓу Светиот Престол и Кина

После постепеното и взаемно приближување во Пекинг е потпишан Привремен договор за именување на епископите со надеж дека позитивно ќе влијае на животот на Црквата во Кина.

Вести Свет

Кина: Срушија црква за да изградат парк

Рушењето започнало точо напладне, кога околу 100 работници и полицајци ненадејно пристигнале пред црквата