Tag "кардинал Пиетро Паролин"

Врати се на почетна
Вести Свет

Паролин: Во Ирак ја допрев верата на маченичката Црква

Папскиот државен секретар по враќањето од Ирак, каде со христијанските заедници го прослави Божиќ, се осврна на таа посета

Ватикан Вести

Паролин: Понтификатот на папата Фрањо е понтификат на радоста

Изборот на Папата и неговото послание секогаш се дар за Црквата и за човештвото, чие духовно и црковно значење мора

Вести Свет

Кардинал Паролин: Не може да постои Блиски Исток без христијани

На 24 февруари во Рим беше организиран настан посветен на прогонетите христијани во светот заради верата, посебно на мачениците во Сирија и Ирак.

Ватикан Вести

Паролин: Ова година за Папата ќе биде во знакот на младите

Во 2018 година во центарот на вниманието на папата Фрањо и на целата Црква ќе бидат младите

Ватикан Вести

100 детски цртежи за солидарност

Во седиштето на болницата „Бамбино Џезу“ во Палидор, недалеку од Рим,

Ватикан Вести

Папата изрази сочувство за жртвите во Тексас

Папата Фрањо упати телеграма со сочувство за масакарот кој минатата недела

Вести Свет

Кардинал Паролин: Каква култура предлага Европа денес

Фокусирајќи се на најитните предизвици со кои Европа се соочува и со намера да поттикне расправа

Вести Свет

Меѓународна средба за водата и климата во Рим

Во Рим, на 23 октомври 2017 година започна меѓународна средба на тема „Водата и климата. Во пресрет на големите светски реки.“

Вести Свет

Кардинал Паролин во август ќе ја посети Русија

Во август, Папскиот државен секретар, кардинал Пиетро Паролин ќе ја посети Русија. За своето патуваше зборуваше во посебна емисија на Раи Ватинкано.

Ватикан Вести

Папата Фрањо упати порака до ФАО

По повод 40. заседание на ФАО организацијата, папата Фрањо до претседателот