Tag "канонизација"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Новите светци се „нежните светла“ во темнината на светот

Повикување, одење и благодарност се трите фази на вера на кои папата Фрањо се фокусираше во проповедта недела 13 Октомври за време на светата Литургија, која ја служеше по повод

Ватикан Вести

Свечена канонизација на папата Павле VI и надбискупот Ромеро

Канцеларијата за печат при Светиот Престол соопшти на 2 октомври 2018 година дека папата Фрањо на 14 октомври 2018 година ќе ги прогласи за свети папата Павле VI. и надбискупот

Ватикан Вести

„Полагање на животот“ е новиот пат до беатификација

Во вторник, на 11 јули 2017 година, е објавено Апостолско писмо на папата Фрањо во облик на Моту проприо со наслов „Maiorem hac dilectionem“, „поголема љубов од ова.“ Документот е

Ватикан Вести

Света Литургија со канонизација на Фрањо и Јацинта Марто

Папата во Фатима, на прославата за 100 годишнина од фатимските објави, го предводеше

Ватикан Вести

Папата: Своите накани доверете ги на Дева Марија

Папата во својот пладневен наговор на 16 октомври ги поздрави членовите официјалните државни делегации присутни на Евхаристиското славње и канонизацијата,

Македонија

Светиот Отец именува двајца свештеници за придружници на Папскиот делегат, кардинал Пуљиќ

По повод Татковинската прослава „Денови на света Мајка Тереза“, според информација од Апостолската нунцијатура за Република Македонија,

Uncategorized

Младите од Петралинци во посета на старите и болните лица во парохијата

Приклучувајќи се на прославата по повод канонизацијата на Мајка Тереза младите од католичката парохија „Свети Кирил и Методиј“ од Петралинци во духот на милосрдието кое света Мајка Тереза

Ватикан

Проповед на кардиналот Паролин на благодарствената Литургија

Кардиналот Пиетро Паролин, Папскиот државен секретар, на плоштадот Свети Петар ја предводеше благодарствена Литургија за канонизацијата на Мајка Тереза.

Свет

Активности во Свети Иван Крстител – Струмица по повод канонизацијата на Мајка Тереза

По повод канонизацијата на Мајка Тереза за светица во парохијата Свети Иван Крстител – Струмица во недела 4 септември 2016 година се одржаа повеќе активности поврзани со нејзиното прогласување за

Ватикан

Папа Фрањо ја прогласи Мајка Тереза за светица

Папа Фрањо за време на светата Литургија на плоштадот свети Петар, пред околу 120 илјади верници ја прогласи Мајка Тереза за светица.