Tag "Ирак"

Врати се на почетна
Вести Свет

Божиќ во Ирак

Божиќното време во Ирак е обележано со светлина и сенки кои можат да се искусат во ова стресно време на пандемија. Во таа блсикоисточна земја која папата Фрањо ќе ја

Ватикан Вести

Папата се залага за враќање на христијаните- бегалци во Ирак и Сирија

Папата Фрањо во четврток 10 декември ја бранеше благосостојбата на „христијанското присуство“ во Сирија и во Ирак, повикувајќи ја меѓународната заедница да го поттикнува враќањето на населението кое побегна поради

Вести Свет

Ирачкиот премиер ги повика христијаните да се вратат

Ирачкиот премиер Мустафа Ал-Каземи ги повика христијаните да се вратат во своите домови откако т.н. Исламска држава е поразена.

Ватикан Вести

Папата до Ирачаните: Се молам за вас

На крајот на аудиенцијата папата Фрањо посебно го спомна страдањето на народот во Ирак и рече дека се моли за таа земја која страда од војна.

Ватикан Вести

Папата моли за мир во Ирак: Треба да се слушне крикот на Ирак и да се пронајде решение

На крајот од Генералната аудиенција во среда 30 октомври 2019 година папата Фрањо молеше за мир во Ирак, каде неколку недели се протестира против корупцијата и невработеноста, при што има

Вести Свет

Во Ирак се одржа „Средба на млади 2019“

Во последните денови беше организирана тридневна средба на млади во Анкавa, предградие на Ербил, во северен Ирак, во организација на Калдејската католичка црква

Вести Свет

После пет години повторно воскресни славења во Мосул

Во Ирачката метропола Мосул велигденските славења оваа година повторно ги предводи епископ.

Вести Свет

Ирак: За христијаните во долината Ниневија Велигден значи надеж

За многу ирачки христијани ова е веќе петти Велигден во бегалство Велигден во знак на јавно славење и надеж за обнова. Тоа е она што го посакуваат и ќе го

Вести Свет

Паролин: Во Ирак ја допрев верата на маченичката Црква

Папскиот државен секретар по враќањето од Ирак, каде со христијанските заедници го прослави Божиќ, се осврна на таа посета

Ватикан Вести

Папата: Секој ден се молам светот да ги избрише солзите на сириските и ирачките деца

Постои опасноста за исчезнување на христијаните во тие земји од кои светлината на Евангелието се раширила во светот.