Tag "Индија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо моли за Индија

Папата Фрањо е длабоко ожалостен за жртвите од монсунот, кој минатите денови ги погодија индиските дражави Керала, Марнатака, Махарштру и Гијарат

Вести Свет

Индија: Зголемено насилство врз христијаните

Во Индија, против христијаните, речиси по еден случај насилство дневно.

Вести Свет

Сестра Рани прогласена за блажена, убиена во 1995 година

Сестра Рани била гладна и жедна за праведност. Заради тоа е убиена на 25 февруари 1995 година.

Вести Свет

Пораст на насилството врз христијаните во Индија

Во Индија е во пораст насилството врз христијаните: во првите пет месеци од оваа година се забележани 260

Свет

Црквата во Индија жали за надбискупот Д’Соуз, прв духовен син на Мајка Тереза

Црквата во Индија го оплакува Хенри Себастијан Д’Соуз, надбискуп во мир кој ја водеше Калкута од 1986 до 2002 година, подржувајќи го одблизу посланието на Мајка Тереза.

Свет

Индија: Отец Томас Узуналил наскоро ќе биде ослободен

Отец Томас Узуналил, кој припаѓа на Редот на салезијанците и беше киднапиран од исламисти во Аден на 4 март во Јемен, е жив и „се чувствува добро“.

Ватикан

Папата изрази сочувство поради пожарот во Индија

Папа Фрањо со жалост ја прими веста за трагичниот пожар кој се случи во хиндуистичкиот храм Путингал во местото Паравор, во индиската сојузна држава Керала – стои во пораката на

Ватикан

Кој се храни со Евхаристија не може да биде рамнодушен

Папата Фрањо им испрати видео-порака на учесниците од Индискиот национален Евхаристиски конгрес во Мумбаи, кој се одржува од 12 до 15 ноември под мотото:

Свет

Индија: Сестрите на Мајка Тереза се спротиставија на владините упатства за посвојување деца

Мисионерките на љубовта, монашката заедница која ја основа Мајка Тереза, одлучија да ги стопираат постапките за посвојување деца во 15 сиропиталишта