Tag "Ерменија"

Врати се на почетна
Вести Свет

Поклоничката статуа на Пресвета Богородица Фатимска за прв пат оди во три поранешни советски републики

Во септември и октомври поклоничката статуа на Пресвета Богородица Фатимска прв пат ќе патува во Ерменија, Грузија и Азербејџан.

Ватикан Вести

Папата се сретна со ерменскиот поглавар Карекин II.

Папата Фрањо на 27 септември 2020 година се сретна со поглаварот на Ерменската апостолска црква Карекин II.

Ватикан Вести

Папата упати апел за глобален прекин на вооружените судири

После молитвата Ангел Господов на 19 јули 2020 година папата Фрањо упати апел за глобален прекин на огнот и искажа загриженост за судирите во Кавказ

Ватикан

Папата: Милосрдието е начин на живот

Светиот Отец за време на катехезата на Генералната аудиенција на 30 јуни 2016 година на плоштадот Свети Петар зборуваше за делата на милосрдието и за потребата од конкретно сведоштво на

Ватикан

Завршно интервју со о. Ломбарди за посетата на Папата во Ерменија

На крајот од Апостолското патување на Папата во Ерменија директорот на Канцеларијата за печат при Светиот Престол Федерико Ломбарди даде интервју за големиот успех од посетата на Папата во Ерменија.

Ватикан

Папата: Ерменија, крстови и храброст

За ерменскиот народ посакувам праведност и мир, а за Европа по Брегзит повторно да го пронајде новото единство – рече меѓу останатото папата Фрањо во опширниот разговор со новинарите

Ватикан

Патер Ломбарди: Папата допре до срцата на Ерменците

Патер Федерико Ломбарди се осврна на вториот ден од посетата на папата Фрањо на Ерменија кој го започна со трогателната посета на Меморијалниот центар на жртвите во геноцидот.

Ватикан

Папата во ерменскиот меморијален центар: Злото нека се победи со добро

Никогаш повеќе да нема трагедија како оваа, човештвото да не заборави и да знае со доброто да го победи злото; нека Бог на саканиот ерменски народ и на целиот свет

Ватикан

Папата Фрањо: Со Ерменскиот геноцид започнаа катастрофите на 20-от век

Од животна важност е, сите кои ја исповедаат својата вера во Бога, да ги обединат своите сили со цел да го изолираат секого кој инструментализира и манипулира си светото име

Uncategorized

Првиот говор на Папата во Ерменија

Папата по слетувањето на аеродромот и по протоколарниот пречек во Ерменската апостолска катедрала во Ечмијаздин го одржа својот прв говор.