Tag "Европа"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до младите: Бидете новото лице на Европа

Папата Фрањо во понеделник 11 јули 2022 година, на празникот Свети Бенедикт, заштитникот на Европа, испрати порака до младите собрани на Конференцијата за млади на Европската унија во чешкиот главен

Вести Македонија

Известување за верниците во западно – европските земји

Ги известуваме верниците во западно-европските земји дека за време на летниот период, во месеците јули и август, свештеници од Македонија престојуваат во Германија и Швајцарија.

Ватикан Вести

Кардинал Холерих: Траен мир и помалку оружје

Кардиналот Холерих, претседател на Советот на бискупските конференции на Европската унија (COMECE), даде изјава за Денот на Европа и повика на продолжување на процесот на помирување кој го поттикнаа татковците

Ватикан Вести

Папата: Мирот во Европа и светот да ѝ го довериме на Богородица

Поздравувајќи ги ходочасниците на Генералната аудиенција во среда 4 мај 2022 година, папата Фрањо повика на молитва Света Бројаница секој ден во мај, молејќи ја Богородица за ново спокојство за

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Во Европа нека владее братството, почитта и слободата

Поздравувајќи ги поколониците на полски јазик по катехезата на Генералната аудиенција во среда 16 февруари 2022 година, папата Фрањо ги насочи своите мисли кон европскиот континент, при што ги спомна

Ватикан Вести

Кардинал Паролин ја предводеше прославата за 1300 годишнина од смртта на света Отилија

Државниот секретар на Светиот Престол кардиналот Пиетро Паролин во катедралата Нашата Пресвета Богородица во Стразбур во неделата на 4 јули како претставник на папата Фрањо ја предводеше светата Литургија за

Вести Свет

Црквата во Европа моли за жртвите од пандемијата

Започнувајќи од Пепелница во епископските конференции на европскиот континент според утврден редослед ќе се служи света Литургија за жртвите од пандемијата.

Вести Свет

Против христијаните во Европа во 2019 направени речиси 600 злосторства од омраза

Организацијата за безбедност и соработка на Европа во понеделникот на 16 ноември објави податоци за направени злосторства од омраза кон христијаните во Европа во текот на 2019 година, објави Catholic

Ватикан Вести

Нов апел на Папата за зајакнување на солидарноста во Европа

По повод 40 годишнината од основањето на Советот на епископските конференции на земјите од Европската Унија (COMECE), 50 години од дипломатските односи на Светиот Престол и Европската унија и 50

Ватикан Вести

Кардинал Паролин ја истакна врската помеѓу Полска и Светиот Престол

Полјаците мора да научат да се вклучат во дијалогот за вистината и да го почитуваат достоинството на другите, разликувајќи се едни од други, и не станувајќи непријатели