Tag "договор"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Светиот Престол го обнови договорот со Кина

По соодветните консултации и проценки, двете страни се договорија да ја продолжат, за уште две години, важноста на договорот, кој првпат беше потпишан во 2018 година. Светиот Престол има намера

Ватикан Вести

Потпишан договор помеѓу Светиот Престол и Буркина Фасо

Договорот е составен на француски јазик, има преамбула, 19 члена и додатен протокол со кој на Католичката црква во Буркина Фасо и се гарантира извршување на своето послание.

Ватикан Вести

Потпишан привремен договор помеѓу Светиот Престол и Кина

После постепеното и взаемно приближување во Пекинг е потпишан Привремен договор за именување на епископите со надеж дека позитивно ќе влијае на животот на Црквата во Кина.

Вести Свет

Потпишан договор со кој забранува користење нуклеарно оружје

Обединетите нации официјално го прифатија првиот документ во историјата со кој се забранува користење на нуклеарно оружје.

Ватикан

Светиот Престол потпиша договор со Демократска Република Конго

Светиот Престол и Демократска Република Конго потпишаа договор за прашањата од заеднички интерес.

Свет

Фондацијата Реал Мадрид и Латинскиот Ерусалимски патријархат соработуваат

Фондацијата Реал Мадрид и Латинскиот Ерусалимски патријархат во Ерусалим на 28 април потпишаа договор за оспособување на тренери во училиштата

Ватикан

Папата го прими премиерот на Кувајт

Папата Фрањо во среда 10 септември 2015 година го прими на аудиенција Јабер Ал-Мубарак Ал-Хамад Ал-Сабах, кувајтскиот премиер,

Ватикан

Томази: Западот е рамнодушен кон страдањата на христијаните

За време на состанокот организиран во Римини на тема пријателството меѓу народите се обрати монсињор Силвано Марија Томази, постојан набљудувач на Светиот Престол во ООН во Женева.

Ватикан

Договор меѓу детската болница Детето Исус и Ватикан

Општо е задоволството поради договорот меѓу детската болница Детето Исус (Бамбино Џезу) и управата на градот држава Ватикан со кој се овозможи на болничките

Ватикан

Светиот Престол и Палестина постигнаа согласност за договор

Заврши работата на билатералната комисија меѓу Светиот Престол и Палестинската држава за дефинирање на текстот за Општиот договор, изработен по основниот договор потпишан на 15 февруари 2000 година.