Tag "деца"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до децата: Бог нè гледа со очи на љубов

Папата Фрањо ги прими во аудиенција децата и персоналот на Заедницата Папа Иван XXIII и ги охрабри да се грижат еден за друг со истата љубов што Бог ја има

Ватикан Вести

Апел на Папата на Генералната аудиенција за прекин на конфликтот во Украина

На крајот од Генералната аудиенција Папата повторно повика на прекин на конфликтот во Украина, особено поздравувајќи ги децата примени од двете организации формирани по катастрофата во Чернобил и Украинската амбасада

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Посвојувањето еден од највозвишените облици на љубов и родителството

Папата Фрањо на Генералната аудиенција во среда 5 јануари 2022 година сподели размислување за татковството на свети Јосиф, молејќи ниту едно дете да не биде лишено од татковска љубов.

Ватикан Вести

Видео честитка од децата од предградието на Рим за роденденот на Папата

Обраќајќи се директно на папата Фрањо на неговиот 85 роденден, изразувајќи желба со него да можат да си играат, да го видат, прегрнат, да ја изработат задачата и да му

Семејство

Зошто да не објавувате содржини за вашите деца на социјалните мрежи

Постојат најмалку пет причини да не објавувате содржини за вашите деца на социјалните мрежи

Ватикан Вести

Папата за работата на малолетниците: Мора да владее логиката на грижа над желбата за профит

Папата Фрањо упати порака по повод одржувањето на инаугуративната седница на Форумот за глобални решенија „Заедно делуваме за да ставиме крај на детската работа во земјоделството.“ Пораката упатена до генералниот

Вести Свет

Save the Children: Во Европа 20 милиони деца се во сиромаштво

Сиромаштвото на малолетниците е во пораст во цела Европа. Организацијата Save the Children тоа го соопшти во Извештајот во кој анализира 14 европски земји од кои девет во ЕУ и

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Без наталитет нема иднина

Папата Фрањо и италјанскиот премиер Марио Драги на 14 мај 2021 година ја отворија работата на иницијативата „Општата состојба со наталитетот,“ кој го организира Форумот на семејни здруженија со цел

Ватикан Вести

На Крстниот Пат на Велики Петок со Папата ќе молат деца

За време на побожноста Крстен Пат на Велики Петок папата Фрањо на плоштадот Свети Петар ќе го придружуваат дваесет деца. Размислувањата за 14 постојки ги подготвија децата од веронаука од

Вера Семејство

Кој стил на родителство е најдобар?

Како нашиот стил на родителство – вклучувајќи го и нашето практикување на авторитет, но и на љубов – влијае на развојот на карактерот и способноста на нашите деца?