Tag "бегалци"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо повика на инклузивна иднина за мигрантите и бегалците (+Видео)

Објавено е видеото на папата Фрањо за 108. Светски ден на мигрантите и бегалците, кој се одбележува на 25 септември 2022 година.

Ватикан Вести

Папата: Да не ги заборавиме луѓето кои треба да бидат прифатени, заштитени и сакани

Во пораката до членовите на Меѓународната католичка комисија за миграција (ICMC) по повод нивната пленарна седница, папата Фрањо го истакна црковното послание на Комисијата и им се заблагодари за нивната

Ватикан Вести

Порака на Папата за Светскиот ден на мигрантите и бегалците: Подобра иднина се гради заедно

Објавена е пораката на Папата за 108. Светски ден на мигрантите и бегалците што ќе се слави на 25 септември. Во неа папата Фрањо повикува на градење на иднината со

Ватикан Вести

Папата: И мигрантите ја градат иднината на светот

Објавен е насловот на пораката на Папата за следниот Светски ден посветен на бегалците и оние што емигрираат во потрага по нова татковина; треба да се промовира нивниот придонес во

Ватикан Вести

Светиот Отец ја прими првата група бегалци кои доаѓаат од Кипар

Првата група бегалци од Купар – од нив дванаесетмина – пристигнаа во Рим, а ги прими папата Фрањо на својот роденден, 17 декември во Апостолската палата, соопшто Канцеларијата за печат

Ватикан Вести

Папата до Centro Astalli: Бегалците се лицето на надежта за солидарна иднина

Во пораката до здружението „Центро Астали“, кое им помага на бегалците во Италија, папата Фрањо нагласи дека бегалците се карактеризираат со страсна желба за исполнет и среќен живот, што им

Ватикан Вести

Апел на Папата за помош на населението во Мјанмар и поттик до верниците да го отворат своето срце за бегалците

После молитвата Ангел Господов папата Фрањо својот глас го придружи на гласот на епископите на таа азиска земја која после државниот удар од 1 февруари се наоѓа на работ на

Ватикан Вести

Порака на Папата за Светскиот ден на мигранти и бегалци: Секогаш кон едно поголемо ‘ние’“

Папата Фрањо во четвртокот на 6 мај ја објави пораката за 107. Светски ден на мигранти и бегалци кој ќе се одбележи во неделата на 23 септември со наслов „Секогаш

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со комесарот за бегалци на ООН Гранди

Папата Фрањо на 16 април 2021 година во Ватикан го прими во приватна аудиенција Високиот комесаријат на ОН за бегалци Филипо Гранди.