Tag "Бдение"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Мадагаскар: Папата Фрањо во Градот на пријателството

Папата во Мадагаскар го посети „Градот на пријателството“ на хуманитарното здружение Акамасо, пример за солидарност и евангелска љубов кон последните. На таа идеја пред 30 години доаѓа мисионерот отец Педро

Ватикан Вести

Сто илјади млади на бдение со Папата во Мадагаскар

Вториот ден од апостолската посета на папата Фрањо на Мадагаскар заврши со молитвеното бдение со младите во огромниот простор во епархијата Антананариво,  недалеку од главниот град.

Ватикан Вести

Верниците од Римската бискупија ќе имаат духовденско бдение со папата Фрањо

Во предвечерјето на празникот Педесетница во сабота 8 јуни 2019 година верниците на Римската бискупија ќе присуствуваат на евхаристиско и духовденско бдение на плоштадот Свети Петар во Ватикан, кое ќе

Ватикан Вести

Папата: Како Марија кажете Му „да“ на Бог

Исус повикува да се прифати животот во неговата кревкост и слабост, но и во убавината.

Ватикан Вести

Мирот е возможен во името на Исус

Сите ние овде собрани исповедаме дека Исус е Господ! – рече папата Фрањо за време на бдението

Ватикан Вести

Папата Фрањо на молитвено бдение за „новите маченици“

На 22 април 2017 година попладне папата Фрањо во римската базилика Свети Вартоломеј

Ватикан Вести

Папата: Марија го изразува богатството на Божјото милосрдие

На 8 октомври 2016 година Светиот Отец на молитвеното бдение во Ватикан по повод Богородичниот јубилеј во Годината на милосрдието одржа пригодна проповед

Ватикан

Папата до младите: Заменете го удобниот кауч со чевли

Не дојдовме на светот за да вегетираме, за животот да го поминеме на каучот, туку за да оставиме впечаток и великаните во светот да ги научиме да градат мостови на

Македонија

Велигденско бдение во Скопската катедрала

Во преполната катедрала „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје во сабота 26 март 2016 година Велигденското бдение го предводеше Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија,

Македонија

Струмица: Бдение за покојните – Повикани на светост

Во парохиската црква Свети Иван Крстител во предвечерието на Задушница, петок 6 ноември 2015 година младите организираа бдение за покојните, кое беше насловено „Повикани на светост“.