Tag "Јужна Кореја"

Врати се на почетна
Вести Свет

Црквата во Јужна Кореја е жива: Во Сеул се ракоположени вкупно 41 нови свештеници и ѓакони

Околу 1,5 милиони католици живеат во надбискупијата Сеул, што значи дека сочинуваат околу 15% од вкупното население во областа.

Ватикан Вести

Папата: Сонувам за мир за Корејскиот Полуостров

Папата Фрањо во сабота, 16 септември 2023 година, прими во аудиенција група верници од Јужна Кореја кои пристигнаа во Рим за да ја постават статуата на маченикот Свети Андреј Ким

Ватикан Вести

Папата Фрањо: „Следниот Светски ден на млади ќе се одржи во Сеул, Јужна Кореја“

На крајот од светата Литургија по повод Светскиот ден на млади, папата Фрањо изрази длабока благодарност до сите оние кои ги направија настаните исполнети со благодат и ја најави азиската

Ватикан Вести

Папата во аудиенција го прими јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин

Папата Фрањо на 29 октомври го прими во аудиенција јужнокорејскиот претседател во Рим по повод самитот на Г20. Во центар на разговорот кој траеше околу 25 минути беше промовирањето на

Вести Свет

Во Кореја на Велигден ќе се одржи посебна молитва за мир

Корејскиот полуостров на 15 август ќе прослави 76 години независност од Јапонија. Со оглед на таа годишнина Националниот совет на Црквите ги повика корејските христијани во Неделата на Воскресението Господово

Вести Свет

Во Јужна Кореја повторно отворени големите цркви за верски обреди

Како една од мерките за олеснување на ограниченото движење на населението поради глобалната пандемија на коронавирусот, јужнокорејските (просторно) големи цркви, во недела на 26 април со одлука на Владата во

Вести Свет

Велигденската порака на кардинал Андреј Јеом Соо-џунг

Кардинал Андреј Јеом Соо-џунг во својата велигденска порака изрази страв заради последиците од неодамнешната одлука на корејскиот уставен суд за неуставноста на актуелниот закон за абортус.

Вести Свет

Јужна Кореја: Уставниот суд го прогласи за неуставен законот за забраната на абортусот

По Ирска и Чиле, Јужна Кореја е новата земја која го либерализира прашањето за абортусот.

Ватикан Вести

Папата ги повика младите Корејци да бидат едно семејство

Сведочењето на Евангелието надеж за сопствениот живот.

Ватикан Вести

Папата се моли за Корејскиот полуостров и за христијаните во Нигерија

Светиот Отец после молитвата Царице небесна, на 29 април 2018 година го пофали позитивниот исход од Меѓукорејскиот самит кој се одржа во петок, на 27 април 2018 година.