Tag "јубилеј на милосрдието"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Физикела: Ова е понтификат на евангелизација

Префектот на Папскиот совет за нова евангелизација надбискупот Рино Физикела на 23 март 2018 година зборуваше за Радио Ватикан за ангажираноста на таа дикастерија со цел умножување на плодовите од

Ватикан Вести

Започна со работа Папска перална за алишта за најсиромашните

На 10 април 2017 година започна со работа пералната која бесплатно ќе ги пере алиштата

Ватикан

Папата Фрањо: Секој може да биде миротворец

На 29 септември 2016 година папата Фрањо прими претставници од различни католички хуманитарни агенции и каритативни организации под водство на Папскиот совет Cor unum

Ватикан

Папата: На светот му се потребни милосрдни свештеници

На светот му се потребни милосрдни свештеници затоа што милосрдието го менува светот – истакна Светиот Отец во видео пораката до епископите од Латинска Америка и Карибите

Ватикан

Папата: Колку пати чувствуваме потреба за промена?

Луѓето се преобраќаат односно го менуваат начинот на живот затоа што чувствуваат дека Исус ги љуби, тоа е резимето на Генералната аудиенција на 18 јуни 2016 година по повод Јубилејот

Ватикан

Папата: Со милостињата фалете го Бог

На 9 април претпладне на плоштадот Свети Петар папата Фрањо ја одржа новата аудиенција во Јубилејната година зборувајќи за милостињата како за важна крактеристика на милосрдието.

Ватикан

Моштите на свети Леополд и свети Пио во Ватикан

Моштите на двајцата свети исповедници капуцините Леополд Мандиќ и Пио од Пиетрелчина на 5 февруари во свечена процесија беа донесени од римската црква Сан Салваторе

Ватикан

Изненадувачка посета на папата Фрањо во дом за стари лица

По отворањето на Светата врата во домот за сиромашни „Дон Луиџи ди Лиегро” во близина на централната железничка станица во Рим, папата Фрањо продолжува

Ватикан

Папата до младите: Бог не ве избира за мали работи

Да се биде милосрден значи да се расте во храбра, великодушна и вистинска љубов, истакна Светиот Отец во пораката за Јубилејот на младите

Ватикан

Проповед на Папата: Понизноста е патот до спасението

Јубилејот на милосрдието е побогат со уште една врата на милосрдието. Папата Фрањо на 18 декември попладне во кучата на римскиот Каритас