Tag "црква"

Врати се на почетна
Вера Семејство

Колку е убаво посланието на жените

Верувам дека раѓањето дете за нас жените е еден од најважните моменти во нашиот живот

Ватикан Вести

За службите во Црквата Папата повикува на дијалог со бискупите

Папата Фрањо објави порака по повод годишнината од Моту проприото на Павле VI. „Ministeria quaedam“ и истакнува дека е корисно со бискупските конференции ширум светот да се споделат искуствата од

Колумни

Сѐ ти е дозволено, но дали сѐ ти користи?

Може да живееш на овој свет, а при тоа никогаш да не влезеш во црква. Можеш да кажеш дека го прифаќаш Христос, но не и Црквата. Можеш да плукате по

Вера Духовност

Коработ како симбол за Црквата

Бродот односно коработ е симбол за Црквата низ вековите. Света Тереза од Лисие во својата автобиографија пишува: „Симболот на кораб секогаш ме воодушевува и ми помага да го издржам прогонството

Ватикан Вести

Кардинал Филони: Сите се повикани да го проповедаат евангелието

Префектот на Конгрегацијата за евангелизација на народите, истакна дека мисионерската димензија не е нешто што треба да им се остави на другите, наместо тоа, секој од нас треба да разбере

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Црквата треба да биде сол на земјата и квасец за целото општество

На Вечерната молитва, со која започна вонредниот мисиски месец, папата Фрањо ја охрабри Црквата да не бара „заштитени оази“, туку секогаш да биде сол на земјата и квасец за целото

Вести Свет

По 100 години во Турција ќе се гради нова Црква

Првиот верски христијански објект во модерна Турција ќе припаѓа на Сириската православна антиохиска Црква

Ватикан Вести

Важни настани и моменти во понтификатот на папата Фрањо за 2018 година

На крајот од оваа календарска година која – што се однесува до активностите на папата Фрањо и на Светиот Престол – беше многу интезивна, да се присетиме на некои настани

Вести Свет

Кина: Срушија црква за да изградат парк

Рушењето започнало точо напладне, кога околу 100 работници и полицајци ненадејно пристигнале пред црквата

Ватикан Вести

Папата: Без љубовта Црквата е празна институција

Во проповедта на светата Литургија на 26 април 2018 година, во домот Света Марта папата Фрањо рече дека Исус за време на Последната вечера преку Евхаристијата нè учи на љубов,