Tag "фрањевци"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Исус е изворот на неповторливата светост на свети Фрањо

Светиот Отец во понеделник 31 октомври 2022 година во аудиенција ги прими членовите на Црковната координација за 800-годишнината од упокојувањето на свети Фрањо Асишки, кои ја започнуваат тригодишната подготовка за

Вести Сведоштва Свет

Фратрите возот го претвориле во манастир

Во Наполи се наоѓа еден од најнеобичните манастири на светот.

Ватикан Вести

Папата до фрањевците: Прегрнете ги „малите“ во нашето време

Отворете ги срцата и прегрнете ги „малите“ во нашето време:

Ватикан Вести

Папата упати порака до фрањевците

Папата Фрањо испрати порака до Фрањевската кустодија во Светата Земја, по повод 800 годишнина од нивното присуство како чувари на светите места во денешен Израел и Палестина.

Вера Сведоштва

Свети Фрањо од Асизи

Еден ден наоѓајќи се во црквата „Света Марија од Ангелите“, за време на светата Миса ги слушнал овие

Вера Сведоштва

Фра Ибрахим се врати во Алепо за да биде со својот народ

„Црквата е Мајка која се грижи за човечките потреби не само со побожни зборови

Ватикан Вести

Папата ја потврди посетата на Египет

Папата Фрањо своите мисли и молитви на 10 април 2017 година повторно ги упати за жртвите

Вести Свет

Фрањевците од Асизи повикаа да се запре насилството во Сирија

Браќата Фрањевци од Асизи упатија апел до меѓународната заедница да го запре насилството во Сирија.