Tag "Судан"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да одвоиме време да молиме за мир, од Украина до Блискиот Исток

Папата Фрањо ги повика верниците на крајот од редовната Генерална аудиенција на плоштадот Свети Петар секојдневно да се молат за мир за народите во земјите каде што беснеат војни низ

Ватикан Вести

Папата апелираше за хуманитарна помош за Судан

Папата Фрањо по молитвата Ангел Господов во недела 12 ноември 2023 година, апелираше до лидерите во Судан да го олеснат пристапот до хуманитарна помош за настраданиот народ и со помош

Ватикан Вести

Во мислите на Папата, Судан и Украина: Да не се навикнуваме на војна

По молитвата Царице небесна, во недела на 21 мај 2023 година, папата Фрањо упати апел поради сериозната ситуација во Судан: Прекинете ја војната. Тој уште еднаш ја изрази својата близина

Ватикан Вести

Апел на папата за Судан: Насилството да престане што е можно поскоро и да се продолжи со дијалогот

По богородичната молитва Царице небесна, папата Фрањо уште еднаш ја изрази својата загриженост за ситуацијата во таа африканска земја и апелира да се прекине насилството.

Ватикан Вести

Објавен распоредот на Папата за литургиските славења до крајот на месец јануари

Канцеларијата за литургиски славења го објави распоредот на свечените литургии, кои ќе ги предводи Папата во наредните недели

Ватикан Вести

Папата Фрањо поттикна на молитва за Нигерија и на дијалог со земјите околу реката Нил

Папата Фрањо посебно се молеше за населението во Нигерија кое страдазаради насилството и тероризмот и поттикна Египет, Етиопија и Судан да пронајдат решение за прашањато за реката Нил, односно да

Ватикан Вести

Во пладневниот говор папата Фрањо повика на молитва за Судан

Да молиме за тој народ, како би запрело насилството и преку дијалог да се бара заедничкото добро