Tag "служење"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Ангел Господов: Сакаш да бидеш прв? Служи!

Зачудувачка реченица: „Која сака да биде прв, нека биде последен од сите, и на сите – слуга!” (Марко 9,35) Исус ги превртува критериумите на она што навистина е важно. Папата

Ватикан Вести

Папата: Ѓаконите се понизни слуги, а не делумни или од втор ред свештеници

Среќавајќи се со трајните ѓакони на Римската бискупија, Папата истакна дека ѓаконатот може да ја надмине раната на клерикализмот, и ги поттикна да бидат добри татковци, мажи и дедовци затоа

Ватикан Вести

Папата до младите: Љубовта и меѓусебното служење е патот до среќата

  Животот е патување. Секогаш одете напред, барајќи среќа за себе и за другите – порача папата Фрањо во телефонскиот разговор

Вера Духовност

Велики Четврток: Евхаристија и служба…

„За да го пронајдеме Бога потребно е да го бараме, бидејќи е сокриен: и откако ќе го пронајдеме, треба да го бараме уште повеќе, бидејќи е неизмерно Голем“.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Како може да се очисти храмот?

Будност, служење, бесплатност: тоа се трите збора кои папата Фрањо ги нагласи во својата проповед

Вера Духовност

Дали и денес твоите раце му се на располагање на Бог?

Дали и денес твоите раце му се на располагање на Бог за да им помогнеш на оние кои се во потреба и да им го дадеш она што им треба?

Ватикан Свет

Милосрдието е најубавиот аспект од понтификатот со папата Фрањо

За патер Федерико Ломбарди „најубавиот аспект” од понтификатот на папата Фрањо „се сите оние говори и зборови за милосрдието, љубовта на Бог, прифаќањето на другите и простувањето”.

Вера Семејство

Всушност сум среќна кога му служам

Драга Јулија, една од големите заблуди на нашето време е идејата дека служењето е понижување.

Вера Семејство

Да се служи на мама беше милост

Можеби од сите годишни времиња периодот на есента некако највешто се прикрива. Не ни забележуваш, а таа е веќе тука.

Ватикан

Папата Фрањо: Бог го променува светот, променувајќи го човечкото срце

 „Бог го променува светот променувајќи го нашето срце, а тоа не може да се направи без нас“ – силни беа зборовите на Светиот Отец кој во недал 2 октомври во