Tag "семејство"

Врати се на почетна
Вера Сведоштва

Скопјанката Света Мајка Тереза

Кога се влегува во некоја црква или капела на Мисионерките на Љубовта, не може, а да не се забележи распетието кое се наоѓа над олтарот, покрај кое стои натписот:

Ватикан Вести

Порака на папата Фрањо по повод започнувањето на Family Global Compact

По повод отпочнувањето на Family Global Compact, папата Фрањо испрати порака во која изрази надеж за соработка за изучувањето на семејните односи и пасторалното делување со цел да се промовира

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Семејството е противотров за материјалното и духовното сиромаштво

На Меѓународниот ден на семејството, кој Обединетите нации го посветија на семејствата и кој во 2023 година е наменет за демографските трендови и семејствата, папата Фрањо во својата објава на

Ватикан Вести

Папата Фрањо на конгрес за наталитетот: Семејството е иднината на општеството

Папата Фрањо на 12 мај 2023 година учествуваше на третиот конгрес за наталитетот (Stati Generali della Natalità) во Рим, во организација на Форумот на здруженија за семејства. Раѓањето деца е

Вести Македонија

Бискупот Стојанов учествува на конференцијата „Семејството во Европа денес“

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов, како претседател на Комисијата за семејство и живот при Меѓународната бискупска конференција „Свети Кирил и Методиј“ од 8 – 10

Ватикан Вести

Папата: Семејството е на удар, разни идеологии сакаат да ги обезвреднат човечките вредности

Папата Фрањо ги прими во аудиенција отците од Шенштатското движење по повод нивното Генерално собрание и ги охрабри да бараат одговори на грижите на мажите и жените од нашето време.

Ватикан Вести

Молитвената накана на папата Фрањо за јуни посветена на семејството

Семејството е во центарот на видеото на Папата со молитвена накана за јуни, подготвено од Папската светската молитвена мрежа. Папата Фрањо потсетува на претстојната Светска средба на семејствата во Рим

Ватикан Вести

Папата: Денешните семејства се повеќе искушувани од било кога порано

Папата Фрањо се сретна со учесниците на конференцијата за морална теологија организирана од Папскиот универзитет Грегоријана по повод годината посветена на семејството Amoris Laetitia. Семејството е место на духовност, а

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да поддржиме општество наколонето на семејството

Примајќи ги во аудиенција членовите на Генералното собрание на Папската академија за општествени науки, Папата зборуваше за слабостите во семејствата и за дарот на бесплатноста на кое се способни; кога

Ватикан Вести

Папата за трагедијата на демографската „зима“

На празникот на Светото семејство, Светиот Отец им се обрати на сопружниците ширум светот по говорот и молитвата Ангел Господов, изразувајќи загриженост поради демографската „зима“, за која рече дека е