Tag "семејства"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до семејствата: Црквата е со вас, Црквата е во вас!

Привршува 10. Светска средба на семејствата во саботата доцна попладне, 25 јуни 2022 година, на плоштадот Свети Петар со света Литургија, која ја служеше префектот на Дикастеријата за лаици, семејство

Ватикан Вести

Крстен пат во Колосеумот: Семејства сведочат за болката на загубата и ужасите на војната

Објавени се размислувањата за Крстниот пат што ќе се одржи на Велики Петок во Римскиот Колосеум. Петнаесет семејства ги понудија своите перспективи за неволјите во животот и ужасите на војната.

Ватикан Вести

Светиот Отец испрати порака до сопружниците: Бракот е важен за градење култура на средба

На празникот на Светото семејство, 26 декември 2021 година, папата Фрањо испрати порака до сопружниците по повод Годината на семејството Amoris Laetitia од 2021 до 2022 година.

Ватикан Вести

10. Светска средба на семејства: Важно е учеството на семејства од целиот свет

Презентацијата за 10. Светска средба на семејствата во јуни 2022 година ја нагласи потребата да се вклучат семејствата во пасторалот со семејства, да се поттикнат семејствата да учествуваат во настани

Ватикан Вести

Кардинал Фарел поттикна на повеќе вклучување на верниците лаици во пасторалот со семејствата

Кардинал Фарел јасно повика на вклучување на верниците лаици, а посебно брачните парови во пасторалот со семејствата за да се гради заедно црковното ткиво.

Ватикан Вести

Папата се моли за здравствените работници и  семејствата погодени од пандемијата

Во своето обраќање за време на молитвата Ангел Господов на празникот на Светото семејство, во недела, 27 декември 2020 година, Папата посебно ги спомена семејствата погодени од пандемијата и здравствените

Ватикан Вести

 Папата Фрањо: Мир во семејствата, единство во Црквата

На светата Литургија во домот Света Марта, папата Фрањо посебни мисли посвети на семејствата затворени дома заради пандемијата од коронавирусот, и се молеше во нив да нема насилство, туку да

Ватикан Вести

Света Марта: Во ова тешко време Бог нека им помогне на болните да најдат вистинска љубов

Папата Фрањо за време на светата Литургија во понеделник 16 март 2020 година во домот Света Марта продолжи да моли за болните и се обрати до семејствата кои во оваа

Вести Македонија

Бискупот Стојанов апелира неделата да биде неработен ден

За време на Божиќната света Миса која бискупот Стојанов ја служеше во понеделник 24 декември 2018 година во Катедралната црква „Пресвето Срце Исусово“ – Скопје во својата проповед проговори во

Ватикан Вести

Папата мисли на оние кои го слават Божиќ разделени од своите семејства

По завршувањето на молитвата Ангел Господов на 23 декември 2018 година, напоменувајќи дека Божиќ е веќе пред врата,