Tag "свештеници"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со свештеници кои се ракоположени пред 40 години

Папата Фрањо на 14 мај 2024 година во парохијата Свети Јосиф во римскиот кварт Трионфале се сретна со свештеници кои биле ракоположени пред 40 години

Ватикан Вести

Папата ја посети римската парохија Свети Ерик во областа Касал Монастеро

Папата Фрањо ги продолжува посетите на парохиите на неговата бискупија за да се сретне со свештениците. Попладнето, во петок 5 април 2024 година, посети парохиа во североисточниот дел на Рим,

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Во центарот на свештеничкиот живот е љубовта

Во четврток, на 4 април 2024 година, во Апостолската палата, папата Фрањо прими претставници на три папски заводи: „Пио Бразилијано“, „Пио Латиноамерикано“ и „Месикано“. Во говорот што им го врачи,

Ватикан Вести

Папата истакна три клуча за постојаната формација на свештениците

Повикувајќи на милосрдие и нежност, папата Фрањо ги пофали светите свештеници кои верно служат на своето стадо. Говорејќи пред учесниците на Меѓународната конференција за постојана формација на свештениците во Ватикан,

Ватикан Вести

Свештеници од целиот свет на средба со папата Фрањо

Од 6 до 10 февруари 2024 година, во Ватикан се одржува Меѓународна конференција за континуирана формација на свештениците на тема „Распалувај го Божјиот дар, кој е во тебе“.

Ватикан

Папата до свештениците од Рим: Се наоѓаме во мисионерска земја

Папата Фрањо во базиликата Свети Иван Латерански се сретна со повеќе од 800 свештеници од Римската бискупија и го повика свештенството да сведочи за Христа веродостојно и нивните проповеди да

Вести Македонија

Во Нова Маала се одржа духовна обнова за свештениците

Во вторник 12 декември 2023 година во парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ во Новаа Маала се одржа духовна обнова за свештениците од Скопска бискупија и Струмичко – Скопска епархија, на

Ватикан Вести

Папата во Монголија: Црквата треба постојано да го навестува Исус

Вториот јавен говор Светиот Отец го одржа во сабота на 2 септември во катедралата Свети Петар и Павле во Улан Батор и потсети дека Исус е радосната вест што Црквата

Ватикан Вести

Папата Фрањо до Црквата во Унгарија: Воскреснатиот Христос е иднината

На средбата со унгарските епископи, свештеници, ѓакони, посветени мажи и жени, семинаристи и пасторални работници, папата Фрањо се помоли за „благодат за духовна провидност“ да ни овозможи да му пристапиме

Ватикан Вести

Папата на Светата Литургија со посвета на миро: Свештеникот е човек на Божја хармонија

На Светата Литургија со посвета на миро, која папата Фрањо ја служеше во базиликата Свети Петар на Велики четврток, 6 април 2023 година, зборуваше за свештеничкиот повик и за искушенијата