Tag "Светски ден на млади"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо ги довери на Богородица ходочасниците на Светскиот ден на млади

Во пресрет на своето Апостолско патување во Португалија, папата Фрањо се помоли во римската базилика Света Марија Велика и ја довери својата посета и учесниците на Светскиот ден на младите

Ватикан Вести

Папата ги довери младите на Богородица

По завршувањето на молитвата на Ангел Господов во недела 30 јули 2023 година, Папата ги замоли сите присутни да го следат со нивните молитви на неговото патување во Португалија, кое

Ватикан Вести

Светски ден на млади: Млади ходочасници од САД се подготвуваат за Лисабон

Соединетите Американски Држави се една од петте најголеми делегации што ќе учествуваат на настанот што ќе започне на 1 август под мотото „А Марија, како стана во тие дни, отиде

Ватикан Вести

Во новиот поткаст папата Фрањо ги слуша и одговара на младите

Во второто издание на емисијата „Popecast“ во продукција на Радио Ватикан – Ватикан њуз, во пресрет на Светскиот ден на младите што ќе се одржи во Лисабон, папата Фрањо ги

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Политиката не смее да ги заборави старите луѓе

Папата Фрањо ги повика младите и постарите да формираат меѓугенерациски сојуз, кога Црквата го слави Светскиот ден на баби и дедовци и стари лица и во исто време се подготвува

Uncategorized

Папата до младите од Кордоба: На Светскиот ден на младите сите победувате и заедно треба да го подигнете „пехарот на братството“

Папата Фрањо во недела наутро пред молитвата Ангел Господов, се сретна со група млади луѓе од аргентинската надбискупија кои ќе учествуваат на претстојниот Светски ден на младите во Лисабон. Дали

Ватикан Вести

Папата ќе се помоли во Фатима за мир во Украина и светот

Посетата на светилиштето во Фатима е додадено во програмата на Апостолското патување по повод Светскиот ден на млади, бидејќи папата Фрањо сака на посебен начин да се помоли на Богородица

Ватикан Вести

Уште 40 дена до Светскиот ден на млади: Се гледаме во Лисабон!

За 40 дена започнува 37. Светски ден на млади кој ќе се одржи во Лисабон. Во видео порака, папата Фрањо им се обраќа на младите кои ќе присуствуваат или од

Ватикан Вести

Програма за посетата на Папата за Светскиот ден на млади во Лисабон

Канцеларијата за печат на Светиот Престол ја објави програмата за посетата на Папата на Португалија од 2 до 6 август 2023 година за 37. Светскиот ден на млади. Во сабота,

Ватикан Вести

Во август,Папата ќе отпатува во Лисабон и Фатима за Светскиот ден на млади

Прифаќајќи ја поканата на граѓанските и црковните власти на Португалија, папата Фрањо ќе отпатува во Лисабон и Фатима во август за да учествува на Светскиот ден на млади.