Tag "Светски ден на млади"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата имаше ручек со млади во Апостолската нунцијатура во Лисабон

Во петок, 4 август 2023 година, Светиот Отец имаше ручек со млади луѓе од различни земји во Апостолската нунцијатура во Лисабон.

Ватикан Вести

Папата на Крстниот пат со младите: Исус продолжува да патува со нас

На побожноста Крстен пат во лисабонскиот парк Едвард VII, папата Фрањо ги потсети младите дека Исус и денес оди со нас, исполнет со љубов и надеж кон секој од нас

Ватикан Вести

Младите му приредија спектакуларен пречек на Папата во Лисабон

Во Лисабон, во големиот парк во срцето на португалската престолнина, во четврток, на 3 август 2023 година, се одржа церемонија за пречек на папата Фрањо, со што официјално беше отворен

Ватикан Вести

Папата исповеда млади во Лисабон

Пречекан и испратен со песни на младинскиот хор, во петок, 4 август 2023 година, на третиот ден од неговата Апостолска посета на Португалија, папата Фрањо во утринските часови во градината

Вести Македонија

(ВИДЕО) Наталија и Кирил Стојанови ни ја пренесуваат атмосферата од Светскиот ден на млади во Лисабон

Радио Марија разговараше со Наталија и Кирил Стојанови кои овие денови се во Лисабон на 37. Светскиот ден на млади. Глобален настан на кој учествуваат млади од цел свет, поточно

Ватикан Вести

Папата до младите во Лисабон: „Не плашете се да ги извалкате рацете“

На вториот ден од апостолската посета на Светиот Отец на Лисабон за Светскиот ден на младите 2023 година, Папата се сретна со членовите на заедницата „Scholas Occurrentes“ во нејзиното португалско

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со студентите од Португалскиот католички универзитет

На вториот ден од неговата Апостолска посета на Лисабон, по повод 37. Светски ден на млади, во четврток, 3 август 2023 година, папата Фрањо се сретна со студенти од Португалскиот

Ватикан Вести

Папата Фрањо приватно се сретна со млади украински ходочасници

Папата Фрањо во четвртокот наутро, на 3 август, приватно се сретна со група од 15 украински ходочасници, изразувајќи ја својата молитвена близина со нив. На светата Литургија Папата се помоли

Ватикан Вести

Папата до црковните водачи: Појдете подлабоко, споделете го патот, евангелизирајте

Во својот втор говор во Лисабон, папата Фрањо размислуваше за конфликтите, неправдите и недостатокот на надеж што го засегаат светот денес, и како Црквата, чие лице е обележано со скандали,

Ватикан Вести

Средба на Папата со претставници на владата, граѓанското општество и дипломатскиот кор: „Западе, во кој правец пловиш?“

Првото јавно обраќање на Папата на португалска територија беше на 2 август 2023 година за време на средбата со претставници на владата, граѓанското општество и дипломатскиот кор.