Tag "Светлина"

Врати се на почетна
Вера Проповеди

Доверба во Бога

Во третата недела по Педесетница Црквата ни го нуди Евангелието од Матеј 6,23-33

Вера Проповеди

Слово Божјо за денес: Да бидеме светлина

Од светото Евангелие според Лука (8, 16-21)

Вера Сведоштва

Преображение Господово

Свеченоста на празникот Преображение Господово која ја славиме нѐ повикува да направиме едно

Ватикан Вести

Папата: Животот е свет

Луѓето преку нашите дела препознаваат дека сме вистински следбеници на Оној Кој е Светлина

Размислување

Преображение Господово

Како најголемите Таинства за Божиќ и Велигден, исто така и Господовото Преображение е Таинство на светлина.

Македонија

Излезе новиот број „Светлина“

Деновиве излезе од печат новиот број на христијанското списание „Светлина“ за месец јули 2016 година.

Македонија

(Видео) Семинар за обука на волонтерите на Католици.мк и Светлина

Во Пасторалниот центар во Охрид од 27 до 30 јуни 2016 година интернет страницата Католици.мк и христијанското списание „Светлина“ одржаа семинар за обука на волонтери

Ватикан

Папата: Молитвата е светилката на христијанскиот живот

Молитвата го осветлува патот на христијаните – рече Светиот Отец во проповедта на светата Литургија на 7 јуни 2016 година опоменувајќи ги христијаните да не бидат како

Македонија

Караванот Католици.мк се претстави во Богданци и Гевгелија

Во среда 20 април 2016 година Караванот Католици.мк се претстави пред верниците во Богданци и Гевгелија.

Македонија

Караванот Католици.мк во Радово

Караванот Католици.мк во среда 6 април 2016 година присуствуваше во парохијата Свети пророк Илија – Радово, каде на присутните верници им беше