Tag "Светата земја"

Врати се на почетна
Вести Свет

Илјада млади христијани молеа Крстен пат за мир во Ерусалим

Околу 1000 деца и млади од христијанските училишта во Ерусалим одеа по традиционалната рута Виа Долороса – Крстниот пат во Стариот град, молејќи за мир и оставајќи траги на надеж.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да одвоиме време да молиме за мир, од Украина до Блискиот Исток

Папата Фрањо ги повика верниците на крајот од редовната Генерална аудиенција на плоштадот Свети Петар секојдневно да се молат за мир за народите во земјите каде што беснеат војни низ

Ватикан Вести

Папата Фрањо повика на примирје во Светата Земја

Папата Фрањо во недела, 29 октомври се помоли за крај на насилството во Светата Земја, особено во Газа каде што се одвива хуманитарна катастрофа, како и за ослободување на израелските

Ватикан Вести

Мигрантите, Светата Земја и Буркина Фасо во срцето на Папата

По молитвата Ангел Господов во недела 26 февруари 2023 година, папата Фрањо ја изрази својата тага за уште една трагедија во морето, која се случи утринава кај брегот на италијанскиот

Вести Свет

Повторно света Литургија со народ во базиликата “Светиот Гроб“

По неколку месеци повторно за верниците е отворена базиликата Светиот Гроб во Ерусалим. Фра Франческо Патон кустос во Светата земја во разговор за Радио Ватикан истакнува дека полека се обидуваат

Вести Свет

Надбискупот Јурковиќ: „Да“ на дијалогот, „не“ на насилството

Постојаниот набљудувач на Светиот Престол при Канцеларијата на Обединетите нации во Женева, надбискупот Иван Јурковиќ, ги повика вклучените да го пронајдат патот кон вистинскиот и одржлив мир со помош на

Вести Свет

Монс. Пицабала: Во Светата Земја Евангелието е посилно од стравот

Монс. Пjербатиста Пицабала апостолскиот администратор на Латинската Патријаршија во Ерусалим ја предводеше светата Литургија за посвета на елеј, со која ја отвори Пасхалната тродневница во Светата Земја.

Вести Свет

Велигденска порака на христијанските поглавари од Ерусалим

Потребна ни е молитвата која е упатена до Бог за луѓето кои одат по патот на крстот, за оние кои страдаат на овие простори и во целиот свет– порачаа по