Tag "Русија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Киев и Москва се информирани за мировната мисија на Светиот Престол

На маргините на промоцијата на книгата на Универзитетот ЛУМСА, државниот секретар на Папата, кардиналот Пиетро Паролин, изрази „изненадување“ од зборовите на високи руски и украински претставници кои изјавија дека не

Ватикан Вести

Папата во писмо до украинскиот народ: Вашата болка е моја болка

Девет месеци од почетокот на руската агресија врз Киев, папата Фрањо испрати писмо во кое го изразува своето страдање и близина со населението кое го нарекува „благородно и маченичко“. Светиот

Ватикан Вести

Папата повторно војната ја нарече „лудило“

Папата Фрањо се моли за мир за украинскиот народ кој веќе шест месеци страда од воените стравови. Војната повторно ја нарече „лудило“ и се присети на бројните украински и руски

Ватикан Вести

Папата за Украина: Договорот за бродовите е првиот чекор кон мирот

Во неделата, 7 август 2022 година по молитвата Ангел Господов, папата Фрањо го поздрави успешното спроведување на договорот меѓу Русија и Украина, со посредство на Турција и Обединетите нации, со

Ватикан Вести

Папата до патријархот Кирил: Да бидеме миротворци за Украина

Папата Фрањо упати велигденска честитка до рускиот православен патријарх Кирил и се помоли за украинскиот народ кој копнее за „нова зора која ќе стави крај на темнината на војната“.

Ватикан Вести

Чинот на посветување на Безгрешното Срце на Марија е гест на целосно доверување на децата во неволја

Предводејќи го славењето на Светата Тајна Покајание, кое во базиликата Свети Петар беше проследено со чинот на посветување на целото човештво, посебно на Русија и Украина на Безгрешното Срце Марија,

Ватикан Вести

Папата Фрањо упати писмо до бискупите во целиот свет

Папата Фрањо испрати писмо до сите католички бискупи во пресрет на осветувањето на Русија и Украина на Безгрешното Срце на Марија, нарекувајќи го „гест на Универзалната црква“ во кој се

Вести Македонија

Бискупот Стојанов посветувањето ќе го изврши од базиликата Свети Петар во Рим во заедништво со папата Фрањо

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов се придружува на повикот на папата Фрањо, на молитвата за посветување на човештвото, посебно Русија и Украина и ги повикува

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Војната е пораз на човештвото

Папата повторно го сврте вниманието кон војната во Украина на крајот од Генералната аудиенција, повикувајќи ги верниците да му се придружат на него и на бискупи од целиот свет во

Ватикан Вести

Папата ќе ги посвети Русија и Украина на Безгрешното срце на Марија

Папата Фрањо ќе ги посвети Русија и Украина на Безгрешното срце на Марија. Во истиот ден Папскиот пратеник кардинал Крајевски ќе го направи истото во Фатима.