Tag "Радио Ватикан"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата за 90-годишнината на Радио Ватикан (Видео)

На 90-годишнината од Папското радио, основано на 12 февруари 1931 година од папата Пиј XI, Светиот Отец папата Фрањо упати честитка: „Ви благодарам за вашата работа“, која достигнува „далечни места“

Ватикан Вести

Радио Ватикан на својата 90 годишнина започнува со интернет радио

„Дури и денес Радио Ватикан се развива според иднината, чувајќи ја својата оригиналност и својот идентитет“, рече Паоло Руфини префект на ватиканскиот оддел за комуникација.

Ватикан Свет

Милосрдието е најубавиот аспект од понтификатот со папата Фрањо

За патер Федерико Ломбарди „најубавиот аспект” од понтификатот на папата Фрањо „се сите оние говори и зборови за милосрдието, љубовта на Бог, прифаќањето на другите и простувањето”.

Ватикан

Папата Фрањо ја прими новата градоначалничка на градот Рим

Денес во светот на работата неопхпдно е хитно да се воспитува за да се следи светол и тежок пат на чесноста – стои на твитер пораката каде папата Фрањо на

Македонија

Караванот Католици.мк се претстави во Богданци и Гевгелија

Во среда 20 април 2016 година Караванот Католици.мк се претстави пред верниците во Богданци и Гевгелија.

Македонија

Караванот Католици.мк се претстави пред верниците во Петралинци

Караванот Католици.мк во понеделник 11 април 2016 година го продолжи своето претставување пред верниците на парохијата „Свети Кирил и Методиј“ во Петралинци.

Македонија

Караванот Католици.мк во Радово

Караванот Католици.мк во среда 6 април 2016 година присуствуваше во парохијата Свети пророк Илија – Радово, каде на присутните верници им беше

Ватикан

Патер Ломбарди ја заврши својата служба во Радио Ватикан

Послание, преобраќање, заедништво – се трите точки кои патер Федерико Ломбарди ги истакна на Литургијата во римската црква Света Марија во Транспонтина

Ватикан

Отец Ломбарди: Mоите 25 години во Радио Ватикан

Генерален директор на Радио Ватикан, отец Федерико Ломбарди го завршува своето 25 годишно служење во Радио Ватикан на крајот на февруари.

Ватикан

Надбискупот Галегер за ватиканската дипломатија

Надбискупот Пол Ричард Галегер, Секретар за односи со државите на 14 декември во Рим одржа конференција на тема „Трета светска војна во делови? Ватиканската дипломатија денес“.