Tag "прогонство"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата: Прогонството е секојдневен леб на христијаните

Како што се случило со Стефан првомаченикот, со невините деца кои ги убил Ирод, многу христијани и денес се убиваат заради нивната вера во Христос, а други пак „љубезно“

Ватикан

Папата: Народите да ги отворат срцата и вратите за мигрантите

Народите и владите да го отворат срцето и вратите за мигрантите. Тоа беше апелот на папата Фрањо, упатен за време на Генералната аудиенција,

Свет

Во Тирана одржан „Global Christian Forum“

Во Тирана заврши Форумот на христијаните (Global Christian forum) кој се одвиваше под мотото „Дискриминација, прогонство, мачеништво: заедно да го следиме Христос“.

Свет

Меѓународната заедница да не ги заборави ирачките христијани

Црквата не ги заборава прогонетите христијани во Ирак и ја повикува меѓународната заедница да не е пасивна пред овие злосторства.

Ватикан

Молитва за прогонетите христијани во Твитер пораката на Папата

Папата Фрањо објави нова Твитер порака на својот профил @Pontifex, која гласи: „Господи, испрати го Светиот Дух врз прогонетите христијани за да им даде утеха и сила“.