Tag "пријателство."

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до учесниците на средбата во Римини: Пријателството ја гради историјата

Во пораката испратена по повод 44. Средба за пријателство меѓу народите, Светиот Отец ги повикува учесниците на овој настан да бидат отворени кон другите, без никого да исклучуваат.

Ватикан Вести

Молитвената накана на Папата за месец јули е за социјалното пријателство

Молитвената накана на папата Фрањо за јули е објавена на 30 јуни и се заснова на библиските зборови „Кој најде пријател, пронашол богатство“.

Вера Духовност

Го прифаќа ли човекот понуденото Божјо пријателство?

Денес многу луѓе се присутни на социјалните мрежи, интересно е колку лесно и на интересен начин се воспоставува пријателство на Фејсбук.

Вера Духовност

Приказна за пријателството

Кога те удрив, тоа го запиша на песокот, кога ти го спасив животот тоа го врежа на камен. Зошто?

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Нашата судбина е да живееме како Исусови пријатели

Примивме како судбина дар на пријателство со Господ, не случајно, и нашиот повик е токму да се живее пријателството со Господ и да се биде Негов пријател – потсети Папата

Ватикан

Папата даде интервју за аргентинското Радио Милениум

Во разговорот меѓу Светиот Отец и Марсело Фигаро, евангелски новинар за Радио Милениум во Буенос Аирес, беа истакнати темите на пријателството, среќавањето, дијалогот и грижата за создаденото.

Ватикан

Папата: Војната може да се победи само со невојување

„Има само еден начин да се победи војната: со невојување“. Ова го истакна папата Фрањо во директната врска со радиото на парохијата „Богородица Кармeлска“

Ватикан

Кардиналот Филони отпатува во Ирак

По повод Великата седмица, Папата Фрањо го прати во Ирак префектот на Конгрегацијата за евангелизација на народите, кардиналот Фернандо Филони, со цел да им изрази