Tag "понтификат"

Врати се на почетна
Колумни

Понтификатот на папата Фрањо во 2019 година

Оваа 2019 година за папата Фрањо беше многу интензивна со голем број патувања и лични средби, но со само една цел – да се навести добрата вест за Божјото милосрдие

Ватикан Вести

Видео по повод шестата годишнина од понтификатот на папата Фрањо

По повод шестата годишнина од понтификатот на папата Фрањо која се одбележува на 13 март Ватикан њуз објави видео во кој се прикажани истакнати моменти од последните дванаесет месеци од

Ватикан Вести

Шест години понтификат на папата Фрањо

Смиреност, внимателност кон секоја личност, слушање и синодалност се само некои од клучните карактеристики од понтификатот на папата Фрањо, кои директорот на Канцеларијата за печат при Светиот Престол Алесандро Џизоти

Ватикан Вести

Паролин: Понтификатот на папата Фрањо е понтификат на радоста

Изборот на Папата и неговото послание секогаш се дар за Црквата и за човештвото, чие духовно и црковно значење мора

Ватикан Вести

Бенедикт XVI: Континуитет со понтификатот на папата Фрањо

Папата Бенедикт сака да придонесе за внатрешното духовно единство на двата понтификата – рече монс. Дарио Едоардо Вигано,

Ватикан Вести

Пет години од изборот на Хорхе Бергољо за Папа

Поминаа пет години од изборот на аргентинскиот кардинал Хорхе Марија Бергољо, првиот папа од Латинска Америка.

Ватикан Вести

Медалјон за пет години понтификат на папата Фрањо

Од 28 јули 2017 година во централната зграда на Администрацијата за имотот на Апостолскиот Престол

Ватикан Вести

Кардинал Паролин за понтификатот на папата Фрањо

Пред четири години, na 13 март, е избран папата Фрањо. Пастир, кој речиси „дојде од крајот на светот

Колумни

Му честитаме на папата Фрањо четири години понтификат!

Поминаа четири години откако за папа е избран исусовецот кардинал Хорхе Марио Берголио.

Ватикан

Три години од изборот на папата Фрањо

Во недела се навршуваат три години од изборот на Хорхе Марија Бергољо на Петровиот престол. И токму таа трета година од понтификатот беше многу интензивна