Tag "Панама"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до мигрантите во Дариен: Би сакал сега да бидам со вас

Во пораката упатена до група жени и мажи сместени во центар за привремено прифаќање во Лајас Бланкас, Панама, папата Фрањо ги охрабрува: „Не заборавајте на вашето човечко достоинство, не плашете

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Океаните се Божји дар за сите генерации

Папата Фрањо упати порака до учесниците на 8. конференција „Нашиот океан“ што се одржа во Панама и ги повика владите ширум светот да ги заштитат океаните во корист на идните

Ватикан Вести

Папата Фрањо изрази сочувство за мигрантите кои загинаа во несреќата во Панама

Во четврток, 16 февруари 2023 година, Светиот Отец Фрањо испрати телеграма со сочувство до надбискупот Давид кардинал Хозе Луис Лакунза Маестрохуан за сообраќајната несреќа што се случи завчера во Панама,

Вера Сведоштва

Запознајте го светецот – заштитник на Светскиот ден на млади: 14 годишниот Хозе Санчез дел Рио

Светскиот ден на млади кој се одржа во Панама се наоѓаше по небесна заштита и застапништвото на осум блажени и светци на Католичката Црква. Ви пренесуваме текст за најмладиот меѓу

Ватикан Вести

Папата: Младите се квасецот на мирот во светот

Катехезата на Генералната аудиенција одржана во салата Павле VI на 30 јануари 2019 година, Папата ја посвети на неодамнешното апостолско патување во Панама, по повод 34. Светски ден на млади.

Ватикан Вести

Папата: Во исповедалницата ја сфатив драмата на абортусот

Разговарајќи со новинарите на враќање од Панама, папата Фрањо освен на абортусот се осврна и на состојбата во Венецуела за која бара да се пронајде мирно решение. Зборуваше и за

Ватикан Вести

Папата Фрањо се врати во Ватикан

Авионот со кој Светиот Отец се врати од Панама слета на римскиот аеродром Чијампино во понеделник, 28 јануари околу 11.15 часот

Ватикан Вести

Следниот Светски ден на млади ќе се одржи 2022 година во Лисабон

За време на светата Литургија, која папата Фрањо ја служеше по повод 34. Светскиот ден на млади во Панама, на која присуствуваа преку 700.000 верници во паркот Свети Иван Павле

Ватикан Вести

Папата до епископите: Бидете гласот против неправдата и сиромаштвото

Отстранете ги младите од улиците пред културата на смртта да го искористи нивниот немир и имагинација, продавајќи им магични решенија.

Ватикан Вести

Папата во малолетничкиот затвор: Бог не гледа етикети и предрасуди, туку деца

Традиционалната покорничка богослужба за Светскиот ден на млади прв пат е служена во затвор, во малолетничкиот затвор „Лас Гарсас де Пакора“. Суштината на средбата на папата Фрањо со младите затвореници