Tag "Панама"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Со конкретни гестови на љубовта против рамнодушноста и стравот

На 27 јануари 2019 година по завршната света Литургија, папата Фрањо го посети домот „Добриот Самарјанин“ институција која со поддршка на Црквата е основана во 2005 година со цел давање

Ватикан Вести

Папата се сретна со богопосветените лица во Панама

На 26 јануари 2019 година папата Фрањо служеше Литургија во катедралната базилика „Дева Марија Антигуа“ во Панама каде го освети олтарот, а присутни беа свештеници, посветени лица и претстваници на

Ватикан Вести

Папата: Научете да го ставате посланието на прво место

Бог нè повикува да го правиме тоа што го можеме и да се молиме за она што не го можеме.

Ватикан Вести

Папата до младите: Почувствувајте сега, а не утре дека имате послание и заљубете се во него

Вие драги млади не сте иднината, туку сте Божјата „сегашност“ – рече папата Фрањо на мноштвото млади кои по бдението, ноќта ја поминаа во паркот „Свети Иван Павле II, за

Ватикан Вести

Папата: Исусовата Голгота продолжува и денес во рамнодушноста на општеството

Младите учесници на 34 Светски ден на млади се молеа меѓу останатото за екуменизам, за мигрантите и бегалците, за мир и помирување, за екологија.

Ватикан Вести

Папата: Како Марија кажете Му „да“ на Бог

Исус повикува да се прифати животот во неговата кревкост и слабост, но и во убавината.

Ватикан Вести

Папата до младите: Бидете носители на љубовта и градители на мостови

Со средбата на папата Фрањо со 250.000 млади во Панама на 24 јануари започна централната прослава на 34. Светски ден на млади. Светиот Отец меѓу останатото ги поттикна да бидат

Ватикан Вести

Панама: Папата остро ја осуди корупијата и се зазема за домородното население

На почетокот на посетата на папата Фрањо на Панама“, во четврток 24 јануари, приредена е свеченост за пречек во Претседателската палата каде Светиот Отец го пречекаа претседателот Хуан Карлос Варела

Ватикан Вести

Поклоничкиот крст и иконата на Пресвета Богородица – симболи на Светскиот ден на млади

Покрај поклоничкиот крст на Светскиот ден на младите, со тој настан од 2003 година се поврзува и иконата на Блажена Дева Марија Salus Populi Romani, изможена во базиликата Света Марија

Ватикан Вести

Папата пристигна во Панама

На 23 јануари претпладне папата Фрањо отпатува за Панама, каде ќе учествува на 34. Светски ден на млади. Тоа е втора посета на еден папа на Панама, после свети Иван