Tag "Панама"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата ја посети базиликата Света Марија Велика во пресрет на патувањето во Панама

Папата Фрањо традиционално пред Апостолското патување во Панама утрото на 22 јануари се упати во базиликата Света Марија Велика и се помоли пред иконата Спасителка на римскиот народ.

Вести Свет

Во Панама Папата ќе најде млада Црква која е во служба на сите

На 22 јануари во Панама започна Светскиот ден на млади кој ќе трае до 27 јануари

Вести Свет

Пет работи кои треба да ги знаете за Светскиот ден на млади во Панама

На 22 јануари 2019 година во Панама започна 15 меѓународен Светски ден на млади, а Catholic News Agency наведе 5 работи кои треба да ги знаете за ова средба на

Ватикан Вести

Папата Фрањо отвори нова молитвена апликација „Click to pray“ и го активира својот профил

Во неделата на 20 јануари 2019 година, папата Фрањо отвори нова апликација со наслов „Click to pray“ (Кликни за да молиш“) и во таа прилика ги охрабри католиците за да

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Светска средба на млади за подостоинствен свет

Голема е поврзаноста помеѓу Светскиот ден на млади во Панама и Епископската синода за млади која се одржа во октомври минатата година. Папскиот државен секретар кардинал Пиетро Паролин во интервју

Вести Свет

Во Панама се очекуваат 200.000 млади

Неполни две недели до 34. Светски ден на млади кој од 22 до 27 јануари ќе се одржи во Панама, организаторите истакнуваат дека се очекуваат повеќе од 200.000 учесници од

Ватикан Вести

Преку видео порака Папата им се обрати на младите

Излези од себе и стави се во служба на другите – со тие зборови упатени преку видео порака, папата Фрањо им се обрати на младите во целиот свет, на верниците

Ватикан Вести

Објавена програмата на Папата за патувањето во Панама

Канцеларијата за печат при Светиот Престол на 21 ноември 2018 година ја објави програмата за патувањето на папата Фрањо во Панама, каде ќе учествува на Светскиот ден на млади, кој

Вести Свет

Се ближи Светкиот ден на млади во Панама

Панамскиот надбискуп Хозе Доминго Улоа Мендиета претседател на Организацискиот одбор за Светскиот ден млади кој ќе се одржи во Панама од 22 до 27 јануари следната година, за Ватикан њуз

Ватикан Вести

Папата ќе учествува на Светскиот ден на млади во Панама

На 9 јули 2018 година, директорот на канцеларијата за печат на Светиот Престол официјално објави дека папата Фрањо ќе учествува на Светскиот ден на млади во Панама, кој ќе се