Tag "Павле VI"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата на италијанскиот претседател му ја додели меѓународната награда Павле VI.

Во понеделник, 29 мај 2023 година, папата Фрањо ја додели меѓународната награда Павле VI. на претседателот на Република Италија, Серџо Матарела.

Колумни

Генералните аудиенции се средби кои носат радост во срцата на Папата и верниците

Од понтификатот на Пио XII, Генералната аудиенција беше и остана за Римските епископи не само можност да зборуваат со целата Црква, туку и можност да ја доживеат радоста на средбата

Ватикан Вести

Годишнина од смртта на папата Павле VI.

Неговото застапништво нека ја зголеми во нас љубовта, верноста и посветеноста кон Црквата – истакна кардинал Семераро

Ватикан Вести

Папата ги прогласи за светци Павле VI и епископот Ромеро

Црквата има седум нови светци меѓу кои е папата Павле VI и епископот Ромеро. Во проповедта на светата Литургија која ја служеше на плоштадот Свети Петар, папата Фрањо ги поттикна

Ватикан Вести

Во недела Папата ќе прогласи нови светци – ова би требало да го знаете за нив

Нови светци: Папа Фрањо, во недела на 14 октомври 2018 година во текот на Епископската синода ќе канонизира седум нови светци. Причитајте основни информации за секој од нив.

Ватикан Вести

Свечена канонизација на папата Павле VI и надбискупот Ромеро

Канцеларијата за печат при Светиот Престол соопшти на 2 октомври 2018 година дека папата Фрањо на 14 октомври 2018 година ќе ги прогласи за свети папата Павле VI. и надбискупот

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Папата Павле VI многу ја сакаше Црквата

После молитвата Ангел Господов во недела 5 август 2018 година, папата Фрањо се спомна на Павле VI. кој почина пред 40 години. Се сеќаваме на него со голема почит и

Ватикан Вести

Павле VI оваа година ќе биде прогласен за светец

Павле VI до крајот на ова година ќе биде прогласен за светец – рече папата Фрањо во говорот на римските пароси со кои се сретна во четвртокот на 15 февруари

Ватикан Вести

Папата испрати порака до учесниците на средбата за Павле VI

„Павле VI, Папа на модерноста“, е насловот на средбата одржана на 8 ноември 2017 година

Ватикан Вести

Папата Фрањо молеше на гробот на папата Павле VI

Во недела 6 август 2017 година папата Фрањо се помоли на гробот на блажениот папа Павле VI,