Tag "Малта"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со претседателот на Малта Вела

Папата Фрањо во аудиенција го прими малтешкиот претседател Џорџ Вела, кој му подари на Папата шест компјутери за клиниката „Мајка на милосрдието“ која им служи на сиромашните на плоштадот Свети

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Наоѓањето решение за војната во Украина е одговорност на сите

Во видео пораката испратена по повод Конференцијата за мировен план одржана во Малта на 28 и 29 октомври, државниот секретар кардинал Паролин повтори дека оружјето не ги решава конфликтите; Светиот

Ватикан Вести

Папата до Малтешкиот ред: Напредувајте во мисијата, останувајќи верни на Христа

На 30 јануари 2023 година, папата Фрањо ги прими членовите на Суверенииот витешки ред на Малта на крајот од нивното Генерално собрание и по изборот на новите членови на високите

Ватикан Вести

Папата до малтешките Исусовци: Повикот на Црквата е да евангелизира

Објавени се зборовите упатени од папата Фрањо до Исусовците за време на неговата Апостолска посета на Малта на почетокот на април. Разговараа на различни теми, од климатските промени до синодалниот

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Преовладува логиката на најмоќните држави

Доминантна логика е стратегијата на најмоќните држави за остварување на сопствените интереси. Ова го рече папата Фрањо во катехеза на Генералната аудиенција посветена на неговото патување во Малта. Малта го

Ватикан Вести

Папата Фрањо се заблагодари на Богородица за завршеното патување на Малта

Папата Фрањо во молитва се заблагодари пред иконата на Пресвета Богородица на која ѝ го довери своето 36. Апостолско патување во странство.

Ватикан

Папата Фрањо: Подготвен сум да направам сѐ што е потребно за да запре оваа војна

Говорејќи пред новинарите на летот од Малта до Рим, Папата ги сподели своите размислувања за ужасите на војната и одговараше на прашања за можноста за патување во Киев. Според обичајот,

Ватикан Вести

Заврши Апостолското патување на папата Фрањо во Малта

Апостолското патување на папата Фрањо на Малта заврши по прошталната церемонија на меѓународниот аеродром во Малта во недела, 3 април 2022 година.

Ватикан Вести

Папата од Малта: Однесувајте се човечки кон мигрантите

Папата Фрањо го заврши своето апостолско патување во Малта со средба со околу 200 мигранти во Центарот „Иван XXIII. Мировна лабораторија“ во Хал Фаро. „Не смееме да ги гледаме луѓето

Ватикан Вести

Папата повторно поттикна на молитва за Украина

Во пладневното обраќање на крајот од светата Литургија во недела 3 април 2022 година, која Папата ја служеше на Пјацале деи Гранаи во Флоријана, папата Фрањо им се заблагодари на