Tag "Малта"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо ја посети пештерата и базиликата Свети Павле

Вториот воедно последен ден од апостолското патување на Малта Светиот Отец започна со посетата на пештерата и базиликата на Свети Павле во Рабат каде се присети на бродоломот на апостолот

Ватикан Вести

Папата: Со Исус секогаш е можен нов, поинаков живот

На вториот ден од апостолското патување на Малта, 36-то во понтификатот на папата Фрањо, на Петтата недела од Великиот пост служеше света Литургија во Флоријана, пред околу 20.000 верници и

Ватикан Вести

Папата: Животот на Црквата не е само минато за паметење, туку и иднина што треба да се гради

Што значи да се вратиме на почетоците на Црквата родена под крстот на кој умре Исус? Одговорот на ова прашање го побара папата Фрањо во својата проповед при посетата на

Ватикан Вести

Прв говор на Папата во Малта: Среде ветровите на војната, повик за заедничка иднина на мирот

Папата Фрањо е на 36. Апостолско патување во Малта во неговиот понтификат. Неговото прво јавно обраќање на медитеранскиот остров беше пред државните власти, претставниците на граѓанското општество и дипломатскиот кор.

Ватикан Вести

Папата Фрањо пристигна во Малта

Папата Фрањо пристигна во Малта во саботата наутро за неговата 36. Апостолска посета во странство и негово прво патување во 2022 година. Неговата дводневна посета и поклонение на медитеранскиот остров

Ватикан Вести

Папата Фрањо на пат за Малта

Папата Фрањо отпатува на медитеранскиот остров Малта во дводневна посета фокусирана на евангелизацијата и потребата за пречек, промовирање, заштита и интегрирање на мигрантите и бегалците.

Ватикан Вести

Патувањето во Малта Папата го довери на Марија

Во петок вечерта, 1 април 2022 година како и во пресрет на секое свое апостолско патување, папата Фрањо отиде во римската базилика Света Марија Велика за да се помоли на

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Во Малта Папата оди со евангелието на мирот и прифаќањето

Спасувањето човечки животи бара заедничка посветеност, изјави државниот секретар на Светиот Престол, кардиналот Пиетро Паролин за Радио Ватикан во четвртокот, 31 март, пред 36. Апостолско патување на папата Фрањо во

Вести Свет

Црквата во Малта

По повод апостолското патување на папата Фрањо на Малта (2 и 3 април 2022 година), ви ги пренесуваме статистички податоци за Црквата во таа островска држава, објавени на веб-страницата на

Ватикан Вести

Папата побара молитви за неговата апостолска посета на Малта

На крајот од Генералната аудиенција, Папата ги замоли верниците со молитва да ја придружуваат неговата претстојна апостолска посета на Малта, која ќе се одржи викендов, од 2 до 3 април.