Tag "Литургија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Порака на папата Фрањо за 72-та Национална литургиска недела

Во Салерно, Италија во понеделник на 22 август 2022 година е отворена 72-та Национална литургиска недела. Иницијативата ја промовира Центарот за литургиски активности, а кардиналот Пиетро Паролин во името на

Ватикан Вести

Пораката на Папата по повод Националната литургиска недела во Италија

Литургијата треба да се врати во центарот на христијанската вера, истакнува папата Фрањо во пораката по повод почетокот на 71. италијанска литургиска недела, што се одржува во Кремона од 23

Ватикан Вести

 Папата Фрањо на Духовден ќе ја слави Литургијата во капелата на Пресветата Олтарска Тајна

На празникот Духовден во недела, 31 мај во 10.00 часот папата Фрањо ќе служи света Литургија во капелата на Пресветата Олтарска Тајна во базиликата на Свети Петар.

Ватикан Вести

 Од целиот свет доаѓа благодарност за директниот пренос на утринските Литургии на Папата

Директниот пренос од утринските Литургиски славења на папата Фрањо привлече големо внимание, не само во Италија, туку и во целиот свет.

Ватикан Вести

Папата се молеше за луѓето кои се грижат за хигиената во болниците и јавните површини

Да се молиме денес за многумина кои ги чистат болниците, патиштат,а кои ги празнат кантите и го носат ѓубрето од куќите. Тоа е работа која никој не ја гледа, но

Ватикан Вести

Папата Фрањо се молеше за починатите жртви на пандемијата

На литургијата во домот на Света Марта на 5 мај 2020 година папата Фрањо посебно се спомна на починатите поради заразата со коронавирусот, без близината и вниманието на нивните семејства

Ватикан Вести

 Папата се молеше за уметниците и за милост на креативност

На Литургија во домот на Света Марта на 27 април 2020 година папата Фрањо посебни мисли им посвети на уметниците и на патот на убавината и креативноста кои можат да

Ватикан Вести

Папата се молеше за надминување на поделбите

Папата Фрањо на литургијата на 14 април 2020 година во домот Света Марта молеше за милост во оваа тешко време за надминување на поделбите. Во проповедта истакна како да се

Ватикан Вести

Папа Фрањо: Бог плаче за нас кога се оддалечуваме од Него

Давидовото плачење поради суровата смрт на син му кој се свртел против него, е пророштво на љубовта на Бог Отец кон нас, љубов која отиде сѐ до Исусова смрт на

Ватикан Вести

Папа Фрањо: Да се биде христијанин е Божји дар, кој не се купува

Не е христијански да бараме влијание за да би напредувале во црковната кариера – рече папа Фрањо вчера на Литургијата во Домот на света Марта, потсетувајќи на бесплатниот Божји избор