Tag "Кореја"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардиналот Паролин го истакна христијанскиот придонес за мирот во Кореја

На 31 август, државниот секретар на Светиот Престол кардинал Пиетро Паролин одржа предавање на Меѓународниот онлајн конгрес „За мир и стабилност на Корејскиот Полуостров“, организиран од јужнокорејското Министерство за повторно

Ватикан Вести

Корејскиот маченик свети Андреј Ким е модел за верата и евангелизацијата

По повод 200 годишнината од раѓањето на свети Андреј Ким Таегон, првиот корејски католички свештеник и маченик, папата Фрањо во саботата 21 август 2021 година спрати порака до корејските католици

Вести Свет

Јужнокорејскиот кардинал го посвети Пјонгјанг на Пресвета Богородица Фатимска

Главниот град на Северна Кореја е посветен на Пресвета Богородица Фатимска, 75 години по завршувањето на јапонското владеење и 70 години од почетокот на Корејската војна.

Вести Свет

Одржан форум на азиските епископи за мир на Корејскиот полуостров

Азиските кардинали и епископи се состанаа во саботата на 1 септември во Јужна Кореја на третиот „Форум за мир на Корејскиот полуосторов“. Темата на овогодинешниот форум гласеше „Човековото достоинство и

Ватикан Вести

Апел на папата Фрањо за средбата на корејските лидери

Денес, 27 април 2018 година во пограничното село Панминчжон ќе се одржи средба на претседателот на Јужна Кореја Мун Је Ин и претседателот на Северна Кореја Ким Џонг Ун.

Ватикан Вести

Папата се сретна со верските водачи од Кореја

По повод доаѓањето на членовите на Корејскиот совет на верски водачи на поклоничко патување

Свет

Јужна Кореја: Католичката црква е најпочитувана во земјата

Католичката црква е најпочитуваната верска заедница, која ужива најголема доверба во Јужна Кореја. Ова се наведува во последното истражување

Ватикан

Радио Ватикан и на корејски јазик

Во петок 9 октомври Република Кореја го одбележува националниот ден на корејскиот јазик. По тој повод ќе започне со работа и нова интернет страница на Радио Ватикан, на која редовно

Ватикан

Папата до Корејските бискупи: Нашиот живот е служење

На средбата „Ад лимина“ Папата се сретна со бискупите од Кореја и Монголија, на кои им порача да бидат секогаш во близина со свештениците, богопосветените лица како