Tag "Копти"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: И нашето време има многу маченици

Папата Фрањо во аудиенција ги прими учесниците на конференцијата што се одржува под наслов „Димензијата на заедништвото во светоста“, организирана од Дикастеријата за прогласување на светци. Тој ги истакна трите

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Коптите убиени во Либија се маченици и за Католичката црква

Приватен разговор и заедничка молитва се одржа во четврток, 11 мај 2023 година, меѓу папата Фрањо и папата на Коптската православна црква од Александрија, во Апостолската палата во Ватикан, 50

Ватикан Вести

Патријархот Тавадрос II. заедно со папата Фрањо им се обрати на ходочасниците на Генералната аудиенција

Папата Тавадрос II, поглавар на Коптската православна црква, зборуваше на Генералната аудиенција во Ватикан заедно со папата Фрањо, педесет години по историскиот христолошки договор меѓу двете цркви, истакнувајќи дека „оваа

Ватикан Вести

Педесест години од историскиот коптско-католички договор

Коптскиот православен патријарх ќе учествува на Генералната аудиенција на 10 мај. Следниот ден ќе има момент на заедничка молитва со папата Фрањо. Во недела, 14 мај, патријархот Тавадрос II. ќе

Ватикан Вести

Коптскиот патријарх ќе му се придружи на папата Фрањо на Генералната аудиенција

Коптскиот православен патријарх на Александрија Тавадрос II ќе го посети Рим од 9 до 14 мај 2023 година. Десет години по средбата со папата Фрањо и 50 години по првата

Ватикан Вести

Ден на коптско-католичкото пријателство

Папата Фрањо испрати порака до коптскиот православен патријарх на Египет Тавадрос II. по повод деветтиот ден на коптско-католичкото пријателство.

Вести Свет

Во Египет терористите убија коптски доборчинител

Коптскиот верник Набил Хабаши Хадим (62) кој беше киднапиран од терористи на т.н. Исламска држава е убиен во Северен Синај – Египет, објави во понеделникот 19 април Ватикан њуз.

Ватикан Вести

Папата разговараше телефонски со Тавардос II: Обединети во тешките моменти

Папата Фрањо му се јави на коптскиот православен патријарх на Египет како би ја обновил врската на братство во ова време на пандемија.

Вести Свет

Во Египет се затворени најмалку 58 цркви

„Меѓународното друштво за загрозени луѓе“ ги обвинува египетските дека произволно

Вести Свет

Епископ на Коптската Црква испрати порака до терористите

Епископот рекол дека е свесен, дека неговата порака е различна од онаа која сите ја очекуват, но христијанската порака е токму таква.