Tag "Кенија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Африканските соништа да се претворат во стварност

Преку видео порака, Папата им се обрати на учесниците на вториот Панафрикански католички конгрес за теологија, општество и пасторален живот, кој се одржува во Најроби, Кенија, а завршува на 22

Вести Свет

Фрањевец доби награда за најдобар наставник во светот за 2019

Годишната светска награда за најдобар наставник оваа година му припадна на фра Петер Табичи фрањевец и професор од Кенија.

Ватикан Вести

Телеграма со сочувство од Папата за жртвите од терористичкиот напад во Најроби

Папата Фрањо упати телеграма со сочувство за жртвите од терористичкиот напад кој се случи во вторникот на 15 јануари во хотел во главниот град на Кенија, Најроби.

Ватикан Вести

Папата: На секој да се даде она што му припаѓа

треба да го даде на Бог и светот она што го има – истакна папата Фрањо во попладневниот

Вера Сведоштва

Сведоштво на еден мисионер: „Роси секогаш ќе биде девојче“

Во сиропиталиштето за напуштени деца „Малиот дом“ кој го водам во нашата фрањевска мисија на подрачјето на неразвиениот централен дел на Кенија живеат брат и сестра, Роси и Доминик. Роси

Ватикан

Папата до Богопосветените лица: Помагајте на сиромасите

„Ви благодарам што го следите Исус; ви благодарам за секој пат кога ќе се почувствувате како грешници; ви благодарам за секое милување,

Ватикан

Папата го осуди егоистичното расфрлање на богатството и моќта

Пред средба со младите во Најроби, Папата го посети сиромашниот кварт Кангеми – еден од седумте сиромашни квартови во Кенискиот главен град во кој илјадници луѓе живеат во исклучително тешки

Ватикан

Папата до младите: Заштитувајте го семејството

Корупцијата која ја уништува личноста, радикализмот кој ги примамува невработените, племенското ривалство кое раѓа непријателство меѓу припадниците на ист народ

Ватикан

Папата го осуди насилството во името на Бог

“Богот на кој се стремиме да Му служиме е Бог на мирот. Неговото свето име не треба да биде искористено за оправдување на омразата и насилството“.

Ватикан

Семејството го запира ширењето на пустината на самољубието

Папата Фрањо служеше света Литургија во универзитетскиот кампус во Најроби. Семејството и заштитата на животот рече се вредности со кои се запира ширењето