Tag "Кенија"

Врати се на почетна
Ватикан

Семејството го запира ширењето на пустината на самољубието

Папата Фрањо служеше света Литургија во универзитетскиот кампус во Најроби. Семејството и заштитата на животот рече се вредности со кои се запира ширењето

Ватикан

Папа Фрањо во Најроби: сиромаштвото го поддржува тероризмот

Мунгу абарики Кенија! Нека Бог ја благослови Кенија! Беа првите зборови на папа Фрањо на свахили, службен јазик во таа земја, кој ги изговори на крајот на говорот во Претседателската

Ватикан

Папата пристигна во Најроби

Папата Фрањо во среда 25 ноември 2015 година се упати на неговото 11 меѓународно патување. Прва станица од посетата на Африка, при што ќе ги посети Кенија, Уганда и Централноафриканската

Ватикан

О. Ломбарди: Папата оди во Африка како гласник на мирот и помирувањето

Папа Фрањо доаѓа во Африка како гласник на мирот и помирувањето – рече о. Федерико Ломбарди за време на брифингот за престојното патување на Светиот Отец

Ватикан

Папата: Одам во Африка како амбасадор на мирот

Го очекувам со радост моментот во кој ќе бидеме заедно. Тоа го вели папата Фрањо во видеопораката до населението на Кенија, Уганда и Централноафриканската република, кои ќе ги посети од

Ватикан

Објавена програмата за патувањето на Папата во Африка

Светиот Престол ја објави програмата за апостолското патување на Светиот Отец во Кенија, Уганда и Централна Африканска Република. Ова патување, од 25 – 30 ноември 2015 година

Ватикан

Папата ќе ја посети Африка

д 25 до 27 ноември 2015 година Светиот Отец ќе престојува во Кенија, од 27 до 29 ноември во Уганда и од 29 до 30 ноември во Средноафриканската Република.

Ватикан

Прогонетите христијани – колективен неуспех на ОН

Во петокот, на 17 април, во Њујорк во организација на Обединетите Нации, беше одржана конференција на темата: „Прогонството на христијаните на светско ниво

Ватикан

Папата ги прими епископите од Кенија

„Разобличување на секоја форма на насилство, особено она во името на Бог. Бидете пример за помирување, праведност и мир за цела Кенија“. Ова беше повикот на папата Фрањо до епископите

Ватикан

Папата моли за загинатите студенти во Кенија

Папата Фрањо го осуди нападот на сомалиските исламисти во кампусот на универзитетот Гариса во североисточна Кенија, при што загинаа 147 студенти, а многумина се повредени, нарекувајќи го “безумна бруталност“.