Tag "Каритас Интернационалис"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Апел од Папата за мир во Украина

Во обраќањето по молитвата Ангел Господов Папата ја вети својата молитва за Украина и жителите на Кентаки во Америка и го осуди зголеменото производство на оружје. Светиот Отец ги поздрави

Ватикан Вести

Апел на Меѓународен Каритас во пресрет на состанокот на врвот Г7

Генералниот секретар на Каритас Интернационалис Алојсиус Џон од земјите од групата Г7 бара простување на долговите на сиромашните земји и посилно залагање во борбата против климатските промени.

Ватикан Вести

Каритас Интернационалис за сакциите кои најмногу ги погодуваат најранливите

Поттикот е упатен за време на неодамна одржаната конференција за новинари на која е претставен годишниот извештај на Каритас Интернационалис

Ватикан Вести

Папата ќе ја започне кампањата „Сподели патување“

На 27 септември 2017 година, папата Фрањо ќе ја започне кампањата на хуманитарната

Ватикан

Папата: Каритас нека сведочи за Христос на перифериите

Да се прима Бог и ближниот значи да се живее Евангелието. Каритас, заедно со другите организми на Црквата, „ја открива моќта на христијанската љубов и желбата

Ватикан

Папата го отвoри 20. Генерално собрание на Каритас Интернационалис

Со свечена литургија во базиликата Свети Петар папата Фрањо го отвори 20 Генерално собрание на Каритас интернационалис, која се одржува од 12 до 17 мај во Рим на тема: „Само