Tag "кардинал Паролин"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардинал Паролин ќе ја предводи ватиканската делегацијата во Глазгов

Канцеларијата за печат на Светиот Престол на 8 октомври 2021 година објави дека делегацијата на Светиот Престол на климатската конференција на ОН COP26 во ноември во Глазгов, Шкотска, ќе ја

Ватикан Вести

Кардинал Паролин порака на Генералното собрание на ООН: Мирот се темели на братството

Папскиот државен секретар кардиналот Пиетро Паролин упати видео порака на Генералното собрание на Обединетите нации и во неа допира разни теми – од пандемијата до нуклеарното разоружување.

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Грижата за заедничкиот дом покрај пандемијата е најитната задача на човештвото

Семејството и човечкиот живот, грижата за заедничкиот дом и залагањето за мир се некои од централните теми кои Папскиот државен секретар Пиетро Паролин ги истакна во своето обраќање до учесниците

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Папата бара од нас да биде на Црквата која е отворена кон светот

Во пресрет на одењето на папата Фрањо во Будимпешта и Словачка државниот секретар на Светиот Престол кардиналот Пиетро Паролин во разговор за Ватикан њуз рече дека Папата во богородичното светилиште

Ватикан Вести

Кардиналот Паролин го истакна христијанскиот придонес за мирот во Кореја

На 31 август, државниот секретар на Светиот Престол кардинал Пиетро Паролин одржа предавање на Меѓународниот онлајн конгрес „За мир и стабилност на Корејскиот Полуостров“, организиран од јужнокорејското Министерство за повторно

Ватикан Вести

Кардиналот Паролин: Горди сме на сведоштвото на католиците во Кина

Државниот секретар на Светиот Престол кардинал Пиетро Паролин во разговор за весникот La Voce del Nordest се осврна на некои актуелни прашања како односот на Ватикан и Кина и закрепнувањето

Ватикан Вести

Кардинал Паролин ја предводеше прославата за 1300 годишнина од смртта на света Отилија

Државниот секретар на Светиот Престол кардиналот Пиетро Паролин во катедралата Нашата Пресвета Богородица во Стразбур во неделата на 4 јули како претставник на папата Фрањо ја предводеше светата Литургија за

Ватикан Вести

Сочувство на папата Фрањо по повод смртта на принцот Филип

Државниот секретар на Ватикан Пиетро Паролин на 9 април 2021 година испрати телеграма во име на папата Фрањо до англиската кралица Елизабета Втора по повод смртта на нејзиниот сопруг принцот

Ватикан Вести

Државниот секретар на Светиот Престол: Главниот проблем на Европа не е губењето на верата, туку на разумот

Државниот секретар на Светиот Престол, кардиналот Пиетро Паролин, во интервју за шпанската мрежа COPE, рече дека основниот проблем на Европа не е губење на верата, туку на разумот.

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Папата ќе донесе надеж на Ирак за дијалог и обнова

Ирак се подготвува да го прими наследникот на Свети Петар. Во интервју за ватиканските медиуми, државниот секретар на Светиот Престол посака на оваа долгоочекувана посета духовно и материјално повторно раѓање