Tag "кардинал Паролин"

Врати се на почетна
Uncategorized

Вториот Светски ден на бабите и дедовците и старите лица ќе се одбележи на 24 јули

„Во староста ќе бидат плодни“, е темата на Вториот светски ден на бабите, дедовците и старите лица, кој годинава се одбележува на 24 јули. Кардиналот Анџело Де Донатис ќе ја

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Глобалните предизвици бараат единство, а не поделба

По повод претставувањето на книгата „Чувство на жед. Водата помеѓу геополитиката, правата, уметноста и духовноста“, од Фауст Сперанза, Папскиот државен секретар, кардинал Паролин, зборуваше со новинарите за Украина, неодамнешното патување

Ватикан Вести

Кардинал Паролин посети логор за бегалци во Јужен Судан

Државниот секретар на Папата, кардиналот Пиетро Паролин, го посети логорот за бегалци во државата Унити, Јужен Судан, на „периферијата од периферијата“.

Ватикан Вести

Кардиналот Паролин служеше света Литургија во Киншаса: Мирот нека се врати во Демократска Република Конго

Државниот секретар кардиналот Пиетро Паролин на 3 јули служеше света Литургија во Киншаса главниот град на Демократска Република Конго и ги повика Конгоанците на надминување на поделбите и да работат

Ватикан Вести

Кардиналот Паролин во Демократска Република Конго и Јужен Судан

Посетата на Папскиот државен секретар во ДР Конго и Јужен Судан ќе се одржи меѓу 1 и 8 јули како знак на близината на Папата со саканото африканско насление, кое

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Премногу невини луѓе изгубија сè; работиме за соживот

Папскиот државен секретар, кардинал Паролин, говореше на церемонијата на која на Светиот Престол му беше доделена Меѓународната награда на италијанскиот институт Nazionale Azzurro, за неговата постојана служба за слога и

Ватикан Вести

Државниот секретар на Светиот Престол пристигна во Хрватска

Државниот секретар на Светиот Престол, кардинал Пиетро Паролин на 10 мај 2022 година пристигна во дводневна посета на Хрватска.

Ватикан Вести

Кардинал Паролин за војната во Украина: „Оружјето е слабо решение“

Државниот секретар на Светиот Престол, кардиналот Пиетро Паролин, го бранеше бескомпромисното „не“ на папата Фрањо за повторно вооружување во врска со војната во Украина. Оружјето е слабо решение, меѓународната заедница

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Да се избегне ескалација во Украина

Државниот секретар кардинал Пиетро Паролин зборуваше за масакрот во Буча, ја потврди можноста за патување на Папата во Киев и за средба со рускиот православен патријарх Кирил.

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Во Малта Папата оди со евангелието на мирот и прифаќањето

Спасувањето човечки животи бара заедничка посветеност, изјави државниот секретар на Светиот Престол, кардиналот Пиетро Паролин за Радио Ватикан во четвртокот, 31 март, пред 36. Апостолско патување на папата Фрањо во