Tag "кардинал Леонардо Сандри"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Апел од Ватикан: Колектата за Велики Петок е од клучна важност за опстанокот на христијаните во Светата Земја

Пандемијата со коронавирусот силно ги погоди христијаните во Светата Земја и на Блискиот Исток.

Вести Свет

Кардинал Сандри на празникот на Катедрата свети Петар: Ставете се во служба на Божјиот народ

Кардинал Леонардо Сандри префект на Конгрегацијата за Источни Цркви служеше света Литургија на празникот Катедрата на свети Петар и истакнa дека тоа е празник со кој му се заблагодаруваме на

Ватикан Вести

Кардинал Џовани Батиста Ре  е нов декан на Кардиналскиот колегиум

Папа Фрањо ја одобри одлуката на кардиналите од редот на бискупи кои за нов декан на Кардиналскиот колегиум го избраа кардиналот  Џовани Батиста Ре; негов заменик ќе биде кардинал Леонардо

Вести Македонија

Епископот Стојанов присуствуваше на прогласувањето на новата Католичка eпархија во Србија

На 19 мај 2019 година во Руски Крстур (Војводина) е прогласена eпархијата „Свети Никола“.

Вести Свет

Кардинал Сандри во Либан: Војните секогаш ги погодуваат најслабите

Евхаристиското славење во светилиштето во Анаја го одбележа вториот дел од посетата на Либан на кардиналот Леонардо Сандри префект на Конгрегацијата за Источни Цркви.

Вести Свет

Охрабрување и благослов од Папата за бегалците

Кардинал Леонардо Сандри префект на Конгрегацијата за Источни цркви на 17 октомври 2016 година се врати од Јордан

Ватикан

Состанок на „Кор Унум“ за сириската и ирачката криза

Да се разгледа што до сега направиле католичките каритативни тела, да се одредат предностите за иднината и да се промовира соработката – тоа е целта на состанокот