Tag "Источни цркви"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Честитки од папата Фрањо до верниците кои го слават Божиќ според Јулијанскиот календар

Во среда 6 јануари 2021 година папата Фрањо испрати честитки до верниците на Источните цркви кои го слават Божиќ според Јулијанскиот календар.

Ватикан Вести

Папата го честита Велигден на верниците од Источните Цркви

По завршувањето на молитвата Царице небесна на 28 април 2019 година Светиот Отец го честита Воскресението Христово на сите оние кои го слават Велигден според јулијанскиот календар.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Голема е загриженоста за Блискиот Исток

Блискиот Исток би можел да остане без христијани – предупреди папата Фрањо на аудиенцијата во петок 22 јуни 2018 година на која ги прими учесниците на Генералното собрание на ROACO,

Вера Духовност

Недела на Сите Светии

Во Литургијата Црквата ја прославува Пасхата на Христос испратен од Отецот, кој умре и воскресна за спасението на светот и кој го испрати Светиот Дух

Ватикан Вести

Папата се сретна со поглаварите на Источните католички цркви

Чесни и драги браќа: Среќен сум што сум со вас, оци и поглавари на Источните Католички цркви,

Ватикан Вести

Папата до ROACO: Бидете мост меѓу Исток и Запад

Благодарност и охрабрување. Тоа беа двете главни точки во говорот на папата Фрањо кон учесниците во 90.

Ватикан

Папата до Источните христијани: Христос воскресна!

По завшрувањето на попладневната молитва Царице небесна, во недела 12 април на плоштадот Свети Петар Светиот Отец на христијаните од Источните цркви им го честита празникот Воскресението Христово