Tag "Ирска"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо на празникот Свети Јосиф на ирското светлиште Пресвета Богородица од Кнок му доделува статус на меѓународно богородично светилиште

Ирското национално поклоничко место – светилиштето Пресвета Богродица од Кнок насокоро ќе добие меѓународен статус. Имено, папата Фрањо планира официјално оваа ирско ходочасничко место да го прогласи за меѓународно богородично

Вести Свет

Ирските бискупи: Потпомогнатото самоубиство е неуспех за општеството

Ирските бискупи повикуваат на унапредување на палијативната нега, коментирајќи го предлог законот „Умирање со достоинство“. Во документот истакнуваат дека „нема живот без вредност, живот што веќе не вреди да се

Вера Сведоштва

Прочитајте го писмото на 107 годишната жена од Ирска за борбата против стресот од Ковид-19

Губејќи го сопругот, ќерките близначки и многу пријатели Ненси Стеварт ги цени животните предизвици.

Вести Свет

Од период на дезориентација Ирска премина во период на надеж

Дезориентација и повторна ориентација, се клучните зборови кои а светата Литургија на 25 јули во црквата Света Марија во парохијата Мајо во Ирска ги истакна монсињор Мајкл Неари, надбискуп на

Ватикан Вести

Папата: Семејството како елоквентен знак на Божјиот сон

На Генералната аудиенција во средата, на 29 август 2018 година, папата Фрањо се осврна на својата посета на Ирска за Светската средба на семејствата.

Ватикан Вести

X. Светска средба на семејствата ќе се одржи во Рим

Папата Фрањо во неделата на 26 август во Феникс Парк во Даблин го предводеше завршното литуриско славење на IX. Светска средба на семејствата под геслото „Евангелието на семејствто: Радост за

Ватикан Вести

Папата: Семејство надеж за Црквата и светот

Папата Фрањо во вечерните часови на 25 август учествуваше на Фестивалот за семејствата на стадиот Крок Парк во Даблин во рамките на IX. Светска средба на семејствата. Двочасовната програма исполнета

Ватикан Вести

Папата: Семејствата да бидат бастиони на верата и добрината

Вториот ден од посетата на папата Фрањо на Ирска по повод IX. Светска средба на семејствата во Даблин, започна со посетата на светилиштето во Кнок каде што Папата во присуство

Ватикан Вести

Папата: Верата се пренесува околу домашната трпеза

Бракот е ризик што вреди! Тоа го истакна папата Фрањо во катедралата во Даблин, посветена на Пресвета Богородица, каде што се сретна со свршеници, младенци, но исто така и со

Ватикан Вести

Папата: Ирска да не ја заборави живата мелодија на христијанската порака

За време на посетата на Даблин, Ирска, по повод Светската средба на семејствата, папата Фрањо во саботата на 25 август се обрати до властите, граѓанското општество и дипломатскиот кор.