Tag "Индија"

Врати се на почетна
Вести Свет

Црквата во Керала ги повикува ОН да преземат акција против антихристијанското насилство во Индија и Пакистан

Советот на католичките бискупи на Керала апелира до Обединетите нации да преземат решителни чекори за заштита на христијаните во Индија и Пакистан од напади на секташки групи кои зачестија во

Ватикан Вести

Близина на Папата со погодените од железничката несреќа во Индија

По молитвата Ангел Господов во недела 4 јуни 2023 година, папата Фрањо – како што веќе направи вчера во телеграмата потпишана од државниот секретар кардинал Пјетро Паролин – ја вети

Вести Свет

Индиските власти ги забранија странските донации за Мисионерките на љубовта

Доминик Гомес, генерален викар на надбискупијата Калкута, ја нарече одлуката „суров божиќен подарок за најсиромашните од сиромашните“.

Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими во аудиенција индискиот премиер Моди

Индискиот премиер Нарендра Моди кој е на власт од 2014 година, се сретна во Ватикан со папата Фрањо со кој се задржа во разговор околу еден час. После тоа го

Вести Свет

Католичките волонтери во Индија ги ризикуват животите за да им помогнат за заболените

„Состојбата е таква што многу пациенти умираат заради недостаток на грижа. Сами не можат да јадат, а нема никој кој би ги хранел. Заради тоа се вклучивме за да им

Ватикан Вести

Папата упати апел по повод поплавите на северот од Индија

На крајот од редовната Генерална аудиенција во среда 10 февруари 2021 година папата Фрањо упати два апела.

Вести Свет

Индија: Мала католичка заедница, сведок на љубовта и милосрдието

И покрај тоа што се малцинство една од најмалите католички заедници на светот во индиската сојузна држава Карнатаки, ја сведочи љубовта, милосрдието и солидарноста. Дон Арул Дас вели: „Се грижиме

Ватикан Вести

Пораст на насилството врз христијаните во Индија

Христијанската иницијатива Persecution Relief известува дека прогонството на христијаните во Индија е во пораст за 40% во првата половина на 2020 година.

Вести Свет

Кардинал Грацијас е избран за претседател на Индиската бискупска конференција

На крајот од двегодишнотo пленарно заседание на Индиската бискупска конференција, надбискупот од Бомбај, кардинал Освалд Грацијас, повторно е избран за претседател.

Ватикан Вести

Папата Фрањо моли за Индија

Папата Фрањо е длабоко ожалостен за жртвите од монсунот, кој минатите денови ги погодија индиските дражави Керала, Марнатака, Махарштру и Гијарат