Tag "изложба"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Во Ватикан поставена изложба инспирирана од енцикликата „Лаудато Си“

„Емоција за поттикнување промена“ е насловот на фотографската изложба посветена на енцикликата на папата Фрањо „Лаудато Си“, поставена под покровителство на Дикастеријата за промовирање на интегрален човеков развој во колонадата

Ватикан Вести

Во Рим отворена изложба „Србија и Ватикан 1878-1914“

Изложбата беше подготвена од Државниот архив на Србија, а на свеченото отворање говореа секретарот за односи со државите на Светиот Престол, надбискупот Пол Ричард Галагер и министерот за надворешни работи

Ватикан Вести

Папата Фрањо ја посети изложбата „Ходочастие на руската уметност“

Изложбата „Ходочастие на руската уметност – од Дионизиј до Маљевич“ е поставена во колонадата на Карло Велики на плоштадот Свети Петар, а ќе биде отворена до 16 февруари 2019 година.

Ватикан Вести

100 детски цртежи за солидарност

Во седиштето на болницата „Бамбино Џезу“ во Палидор, недалеку од Рим,

Вести Македонија

Отворена изложбата „Мајка Тереза – светица од Скопје, светица на светот“

Во рамките на Четвртата светска конференција за меѓурелигиски и меѓуцивилизациски дијалог, во Битола на 3 ноември е отворена изложбата: „Мајка Тереза – светица од Скопје, светица на светот“

Македонија

Отворена изложба во Музејот на град Скопје посветена на света Мајка Тереза

Во вторник 06 септември 2016 година во Музејот на Град Скопје се отвори изложба посветена на животот и духовниот пат на света Мајка Тереза, во организација на сестрите

Македонија

Со изложба на фотографии одбележан роденденот на блажена Мајка Тереза

На 26 август Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, монс. д-р Киро Стојанов во придружба на скопскиот парох дон Давор Топиќ

Ватикан

Папата Фрањо ќе учествува на отворањето на Експо 2015 во Милано

Папата Фрањо ќе учествува на церемонијата на свеченото отворање на Експо Милано 2015, на 1 мај, преку директно телевизиско вклучување од Ватикан,