Tag "затвореници"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо испрати 15.000 сладоледи на затворениците во Рим

Папските добротворни здруженија се ватиканскиот одел за добротворна работа во име на Папата, а во текот на летото сакаа да понудат „мал евангелски гест за да помогнат и да подарат

Ватикан Вести

Папата апелираше за запирање на сите војни и за затворениците во преполните затвори

По денешната пладневна молитва Папата Фрањо молеше за мир во светот. Гледајќи на оние кои се најзагрозени, посебно поради коронавирусот, Папата апелираше за запирање на сите војни и за затворениците

Ватикан Вести

Папа: Направете ги затворите места за поправање, а не лутина

  Примајќи ги на аудиенција затворските капелани, доброволци во затворите и крим полицијата, Папата ги охрабри да бидат идни градители и мостови меѓу казнено-поправниот дом и граѓанското општество.

Вести Свет

Перу: 300.000 Бројаници изработени од затвореници

За три месеци, затворениците од 12 затвори во Перу изработија над 300 илјади Бројаници со цел да помогнат во покривањето на трошоците на Црквата во Лима за посетата на Папата.

Ватикан Вести

Папата до затворениците: Надежта ги надминува сите проблеми

Казна без хоризонт и надеж не е плодоносна – истакна папата Фрањо во видео порака која ја упати

Ватикан Вести

Папата до затворениците: Никогаш немојте да го потиснете светлото на надежта во себе

Потребна е култура на преобразба и затворениците никогаш не престануваат да бидат пред сѐ

Вести Свет

Папата ослободи стотина затвореници

Според извештаите на медиумите властите во Никарагва на 19 декември 2016 година помилувале 557

Ватикан

Папата одговори на писмо од затворениците од градот Велетри

Бискупот Албано Марсело Семераро на 5 април служеше света Литургија во подрачниот затвор во градот Велетри, Италија.

Ватикан

Папата до затворениците: Божјото милосрдие е за сите

Папата Фрањо на 17 февруари се сретна со затворениците во мексиканскиот град Сиудад Хуарез на границата со САД и им порача дека Божјото милосрдие

Свет

Кубанските власти ќе помилуваат 3522 затвореници

По повод посетата на папа Фрањо на Република Куба, од 19 до 22 септември 2015 година, Државниот совет, односно врховното тело на извршната кубанска власт, одлучи да помилува повеќе од