Tag "жени"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Молитвена накана на папата Фрањо за февруари 2021 година

Во центарот на молитвената накана на папата Фрањо за месец февруари 2021 година е насилството извршено врз жените и повика општеството да ги заштити и сите да ги слушнат и

Ватикан Вести

Твитер порака на Папата: Мора да сториме многу повеќе за достоинството на секоја жена

По повод на Меѓународниот ден за борба против насилството врз жените папата Фрањо упати Твитер порака

Ватикан Вести

(Видео) Молитвена накана на Папата за месец октомври 2020

Во видеопорака објавена во четврток 8 октомври 2020 година, папата Фрањо овој месец повикува на молитва за поголема присутност на жените во Црквата.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Жените се протагонисти на Црквата во излегување

Папата Фрањо упати порака до учесниците на семинарот на тема: „жените го читаат Фрањо: читање, размислување, музика“ – објави Канцеларијата за печат при Светиот Престол.

Ватикан Вести

Папата изрази блискост кон земјите кои се силно погодени од корона вирусот

На Воскресниот понеделник 13 април Папата Фрањо изрази блискост на земјите кои се силно погодени од коронавирусот. Светиот Отец ги спомна и жените и нивните големи жртви и опасности во

Ватикан Вести

Петок на милосрдието: Папата во посета на „Casa di Leda“

Папата Фрањо во петок 2 март 2018 годiна попладнето ја продолжи својата иницијатива Петок на милосрдието,

Ватикан Вести

Папата Фрањо за жените

Ме вознемирува тоа што дури и најнапредните општества и понатаму се однесуваат со одреден мачистички менталитет

Ватикан Вести

Не го прогласувајте за нормално насилството врз жените

По средбата со претставниците на народот на Амазонија во градот Пуерто Малдонадо, на 19 јануари 2018 година, папата Фрањо се сретна и со локалното население.

Вера Семејство

Порака на папата Иван Павле II до жените кои извршиле абортус

Покрај мајката, за смртта на уште нероденото дете, често пати одлучуваат и други лица.

Вера Проповеди

Молитвено-духовната средба на жени

Оваа година по четврти пат се собираме да се помолиме, да размислуваме и да се дружиме заедно.